Apie naują, nuo spalio 1 d. įsigaliojusį Statybų įstatymą LNTPA nariai kalbėjosi ir diskutavo su Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos (VTPSI) prie Aplinkos ministerijos viršininke Laura Nalivaikiene tradiciniame asociacijos „Klubas-4" renginyje. LNTPA direktorė Dalia Bardauskienė akcentavo, kad nekilnojamojo turto ir statybų sektoriaus atstovai iš naujai priimamų įstatymų tikisi daugiau aiškumo sprendžiant aktualius klausimus ir konstruktyvaus bendradarbiavimo su valstybinėmis institucijomis. „Norėtųsi, kad teisės aktuose būtų mažiau dirbtinai kuriamų draudimų ir baudimo, o daugiau - patarimų, konsultacijų, nuorodų kaip teisingai priimti vienokį ar kitokį sprendimą plėtojant veiklą", - kalbėjo asociacijos direktorė.
Nors naujasis įstatymas dažnai viešoje erdvėje apibūdinamas kaip revoliucinis, Inspekcijos viršininkė Laura Nalivaikienė visgi pripažino, kad įstatymas priimtas skubotai, paruošti ne visi reikalingi STR pakeitimai ir poįstatyminiai aktai. Tačiau ji pažymėjo ir teigiamas naujo įstatymo puses, pvz. aiškesnį savavalinės statybos apibrėžimą, draudimą nustatyti reikalavimą, kad statytojas (užsakovas) atliktų esamų inžinerinių tinklų ir susisiekimo komunikacijų remonto ar rekonstravimo darbus.
Pažangu, kad panaikintos statybų nuolatinės komisijos savivaldybėse, kurios labai užvilkindavo ir supolitizuodavo techninį procesą, taip pat nebeliko statinio projekto sąlygų sąvado, prisijungimas tapo sutarties objektu. Tačiau daugiau atsakomybės turės prisiimti ir patys statybų proceso organizatoriai. Ji pažymėjo, kad nuo spalio 1 dienos fiziniai ir juridiniai asmenys nebeturės galimybės per išorinę sistemą www.planuojustatyti.lt pateikti prašymą išduoti leidimą statyti naują, rekonstruoti ir atnaujinti.
Statybų organizatoriai turės prašymus pateikti tiesiogiai atvykę į į savivaldybės administraciją arba Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekciją. Ji informavo, kad naujas įstatymas numato galimybes įteisinti savavališkas statybas, tačiau tik tuomet, kai nebus nusižengta kitiems teisės aktams, ir tik tose vietose, kur statyba galima. Savavališką statybą galima bus įteisinti teisės aktų numatytais atvejais ir sumokant nustatyto dydžio įmoką. Ten, kur statyti draudžiama, savavališkai pastatyti statiniai bus griaunami. Nauja tvarka įsigalios ir priimant pastatus eksploatavimui, pvz. deklaruojant 1-2 butų statinius.
Pasakodami apie sunkumus, su kuriais susiduriama savivaldybėse, asociacijos nariai klausė Inspekcijos vadovės patarimo ką daryti, kuomet yra visi reikalingi dokumentai statybų pradžiai, tačiau savivaldybės tyčia vilkina leidimo išdavimą kol statybų organizatorius nesumoka paramos mokesčio infrastruktūrai, kuris, būtina pažymėti, nėra privalomas, o mokamas remiantis gera valia. VTPSI vadovė tokiai atvejais rekomendavo plėtotojams ryžtingiau viešinti tokius atvejus ir oficialiai kreiptis į inspekciją, kuri pasirengusi tokius atvejus ištirti ir užkirsti jiems kelią teisinėmis priemonėmis. Ji ypač pabrėžė informacijos keitimosi svarbą ir naudą bei patikino dalyvius, kad jos atstovaujama institucija pasirengusi atviram, viešam ir konstruktyviam bendradarbiavimui.
Tarp nepasiektų Inspekcijos uždavinių ji paminėjo, kad nepavyko įstatymiškai atsisakyti savivaldybių administracijos vadovų funkcijos - tvirtinti statybų leidimus. Ji įsitikinusi, kad tai nereikalinga ir perteklinė funkcija, kuri taip pat dirbtinai stabdo statybų, plėtros procesus ir sudaro prielaidas tam tikram valdininkų piktnaudžiavimui. Ji apgailestavo, kad jos vadovaujamos institucijos pasiūlymas atsisakyti tokios funkcijos nesulaukė Seimo narių pritarimo. Tačiau ji taip pat atkreipė dalyvių dėmesį į tai, kad institucijos pastangomis pasiekta, kad naujoje TPĮ projekto redakcijoje inspekcija visais atvejais turės teisę dalyvauti sprendžiant konfliktinius klausimus dėl statybų, leidimų išdavimo, teritorijų planavimo dokumentų tvirtinimo ir vertinimo valstybinėse ir savivaldos institucijose.
LNTPA prezidentas Robertas Dargis atkreipė inspekcijos vadovės dėmesį į poreikį ir būtinybę valstybei turėti šiuolaikinį veikiantį Miestų gyvenamųjų vietovių infrastruktūros plėtros įstatymą, kuris užtikrintų procesų aiškumą, skaidrumą ir darnią plėtrą. Pasak asociacijos prezidento tai valstybinės reikšmės klausimas, kurio vilkinimas ar „atidėjimas" ateičiai tik toliau veda į valstybę į aklavietę. Verslininkai iškėlė aktualų pastatų paskirties keitimo klausimą. Dažnai dėl formalų, nors išlaikomos pastatų higieninės ir sanitarinės normos, neprieštarauja kaimynai, keitimo procesas tampa ilgas ir neprognozuojamas. Inspekcijos vadovė pasiūlė šią temą gvildenti kartu, nes ji siejasi su pastatų ir teritorijų mišriu naudojimu, įregistravimu ir mokesčiais.
LNTPA