Architektūros [pokalbių] fondas kviečia į pokalbį su C.Caldenby

Didelė dalis mūsų miestų buvo pastatyti 6-7 dešimtmetyje, laikantis tarptautiniu mastu priimtų šio laikotarpio projektavimo principų. Dabar dauguma šių didžiulių monofunkcinių kompleksų yra problemiški ir technine, ir socialine prasme. Išvystyti šį paveldą į tvarius ateities miestus yra iššūkis mūsų kartai.

Claes Caldenby - architektūros idėjų socialiniame ir kultūriniame kontekste istorikas, vienas iš Švedijos architektūros žurnalo "Arkitektur" redaktorių, 1992 m. apsigynęs architektūros istorijos ir teorijos disertaciją daugiabučių (collective housing) Švedijoje ir Sovietų sąjungoje tema. Rašo knygas ir mokslinius straipsnius XX amžiaus architektūros temomis, siekdamas, kad architektūra būtų suprantama ne tik ją praktikuojantiems.

ARCHITEKTŪROS [pokalbių] FONDAS pristato
Paskaitų ciklas Modernizmas.lt: įtakos/ideologijos/palikimas
Nacionalinėje dailės galerijoje (NDG), Konstitucijos pr. 22, Vilniuje Kiekvieną ketvirtadienį (rugsėjo 2 - spalio 7 d.), nuo 20 val.

Rugsėjo 2 dieną Nacionalinėje dailės galerijoje prasidės mėnesį truksiantis ARCHITEKTŪROS [pokalbių] FONDO paskaitų ciklas, skirtas temai "Modernizmas.lt: įtakos/ideologijos/palikimas". Penkių paskaitų metu žymūs pasaulio ir mūsų šalies specialistai apžvelgs modernizmo, kaip kultūros reiškinio, ideologijas ir įtakas, įvertins Lietuvos modernizmo architektūros palikimą.

Modernizmas.lt kelia šiuos klausimus:
Kas suformavo modernizmo kultūros reiškinio ideologijas, kokios jos buvo Lietuvoje ir kitur; kaip ideologija veikė to meto architektų kūrybą, kokią įtaką modernistinio periodo palikimas daro šiuolaikinei architektūrai, estetikai ir kultūros reiškiniams?
Kokie modernizmo architektūros Lietuvoje raidos ypatumai reiškėsi skirtinguose sociopolitiniuose kontekstuose: lenkiškame, TSRS/ LTSR, šiuolaikiniame Baltijos regiono? „Okupacinio modernizmo“ reiškinys, jo egzistavimas, sąlygos bei požiūriai į jį.
Svarbiausių skirtingo laikotarpio Lietuvos modernizmo architektūros kūrinių apžvalga, analizė; modernizmo architektūros palikimas, požiūrio į jį kaita ir „nykstantis modernizmas”. Modernizmo modernizavimo iššūkiai.

Ciklo kuratoriai - Julija Reklaitė ir Tomas Grunskis.

Savo įžvalgomis kiekvieną ketvirtadienį (rugsėjo 2 - spalio 7 d.) dalinsis meno istorijos profesorius Martas Kalmas (Estija), idėjų istorikas Davidas Crowley (Didžioji Britanija, Lenkija), architektūros teorijos ir istorijos profesorius Claesas Caldenby (Švedija), menininkas - fotografas Sami Hyrskylahti (Rusija, Suomija) bei menotyrininkai, architektūros teoretikai Marija Drėmaitė ir Vaidas Petrulis (Lietuva).

Tai jau antrasis ARCHITEKTŪROS [pokalbių] FONDO renginys. Pirmajame cikle kalbėta apie nepriklausomos Lietuvos architektūros dvidešimtmetį. Tęstinis įkvepiančių pokalbių projektas su išskirtiniais pašnekovais iš užsienio ir Lietuvos yra skirtas ugdyti humanišką, jautrią, mąstančią ir įžvalgią asmenybę.   Daugiau informacijos ir video įrašus iš pirmojo paskaitų ciklo "2010 = 1990 + 20 metų laisvos architektūros" galite rasti www.archfondas.lt

POKALBIŲ PROGRAMA:

Rugsėjo  2 d., 20 val.
Mart Kalm tema: Modernizmas Estijoje: nuo industrialisto  vilos iki kolchozo centro Meno istorijos profesorius, kritikas ir Estijos Dailės akademijos dekanas. Pagrindinės temų sritys - tarpukario Estijos architektūros kultūra, modernioji (XX a.) Baltijos šalių architektūra. Vieną iš dviejų daktaro disertacijų apsigynė Maskvoje, dėstė Kolumbijos universitete, aktyvus DOCOMOMO Baltijos šalių narys. 

Rugsėjo  9 d., 20 val.
David Crowley tema: Vėlyvųjų ultra modernių pastatų Rytų Europoje likimas
Istorikas, kurio specializacija yra XIX-XX a. Rytų Europos kultūra, menas ir dizainas, Lenkijos architektūros istorija. Didžiosios Karalystės Karališkojoje menų akademijoje dėsto kultūros istoriją, tyrinėja, kaip kasdieniai objektai yra veikiami ideologijos. Vienas iš parodos “Šaltojo karo metų modernizmas. Menas ir dizainas 1945 - 1970”, rodytos ir Nacionalinėje Dailės Galerijoje Vilniuje, kuratorių.

Rugsėjo  23 d., 20 val.
Claes Caldenby tema: Urbanistinė modernybė. Šiaurės ir Baltijos šalių patirtys Architektūros idėjų socialiniame ir kultūriniame kontekste
C.Caldenby yra istorikas, vienas iš Švedijos architektūros reviu “Architektur” redaktorių. 1992 m. apsigynė disertaciją daugiabučių (Collective housing) Švedijoje ir Sovietų Sąjungoje tema. Rašo knygas ir straipsnius XX a. architektūros temomis, siekdamas, kad architektūra būtų suprantama ne tik ja užsiimantiems.

Rugsėjo  30 d., 20 val.
Sami Hyrskylahti tema: Modernizmas ir kosmosas
Suomių kilmės fotografas, tarpdisciplininis menininkas, nuo 1995 m. gyvenantis Sankt Peterburge ir aktyviai fiksuojantis rusų avangardo ženklus. Samis domisi Sovietų Sąjungos architektūra, interpretuoja ją savo darbuose, rengia šios architektūros fotografijų parodas, instaliacijas ir performansus, kūrybines dirbtuves, rūpinasi XX a. Rusijos architektūros palikimu.  

Spalio 7 d., 20 val. 
Marija Drėmaitė, Vaidas Petrulis tema: Modernizmas sovietmečio Lietuvoje: utopijos gimimas ir žlugimas
Menotyrininkai, teoretikai, XX a. Lietuvos architektūros tyrinėtojai. Marija - Lietuvos Modernizmo architektūros ir industrializacijos periodo analitikė, pramoninio paveldo kultūrinės reikšmės ir jo pritaikymo šiuolaikinėms reikmėms tyrėja. Vaidas - Modernizmo ideologijos, architektūros ir politikos sąveikų, Kauno modernizmo paveldo tyrėjas.   

Daugiau informacijos:
Julija Reklaitė
Všį Architektūros Fondas direktorė
+370 600 99690
[email protected]
www.archfondas.lt
yra Kita
Architektūros [pokalbių] fondas: K.Varnelio paskaita