MODERNIZMAS SOVIETMEČIO LIETUVOJE: UTOPIJOS GIMIMAS IR ŽLUGIMAS
Autoriai, pastaruoju metu rengiantys knygą „Architektūra sovietmečio Lietuvoje“, pokalbio metu žada pasidalinti įžvalgomis apie sovietinio modernizmo paradoksus, žinomas ir nežinomas „skyles“ geležinėje uždangoje, Lietuvos architektų ryšius su vakarais ir įvairius sovietinės ideologijos indoktrinacijos būdus bei lygmenis Lietuvos architektūroje.
Menotyrininkai, teoretikai, XX amžiaus Lietuvos architektūros tyrinėtojai. Marija – Lietuvos modernizmo architektūros ir industrializacijos periodo analitikė, pramoninio paveldo kultūrinės reikšmės ir jo pritaikymo šiuolaikinėms reikmėms tyrėja. Vaidas – modernizmo ideologijos, architektūros ir politikos sąveikos, Kauno modernizmo paveldo tyrėjas.
ARCHITEKTŪROS [pokalbių] FONDAS pristato
Paskaitų ciklas Modernizmas.lt: įtakos/ideologijos/palikimas
Nacionalinėje dailės galerijoje (NDG), Konstitucijos pr. 22, Vilniuje Kiekvieną ketvirtadienį (rugsėjo 2 - spalio 7 d.), nuo 20 val.
Rugsėjo 2 dieną Nacionalinėje dailės galerijoje prasidėjo mėnesį trunkantis ARCHITEKTŪROS [pokalbių] FONDO paskaitų ciklas, skirtas temai "Modernizmas.lt: įtakos/ideologijos/palikimas". Paskaitų metu žymūs pasaulio ir mūsų šalies specialistai apžvelgia modernizmo, kaip kultūros reiškinio, ideologijas ir įtakas, įvertina Lietuvos modernizmo architektūros palikimą.
Modernizmas.lt kelia šiuos klausimus:
Kas suformavo modernizmo kultūros reiškinio ideologijas, kokios jos buvo Lietuvoje ir kitur; kaip ideologija veikė to meto architektų kūrybą, kokią įtaką modernistinio periodo palikimas daro šiuolaikinei architektūrai, estetikai ir kultūros reiškiniams?
Kokie modernizmo architektūros Lietuvoje raidos ypatumai reiškėsi skirtinguose sociopolitiniuose kontekstuose: lenkiškame, TSRS/ LTSR, šiuolaikiniame Baltijos regiono? „Okupacinio modernizmo“ reiškinys, jo egzistavimas, sąlygos bei požiūriai į jį.
Svarbiausių skirtingo laikotarpio Lietuvos modernizmo architektūros kūrinių apžvalga, analizė; modernizmo architektūros palikimas, požiūrio į jį kaita ir „nykstantis modernizmas”. Modernizmo modernizavimo iššūkiai.
Ciklo kuratoriai - Julija Reklaitė ir Tomas Grunskis.
Tai jau antrasis ARCHITEKTŪROS [pokalbių] FONDO renginys. Pirmajame cikle kalbėta apie nepriklausomos Lietuvos architektūros dvidešimtmetį. Tęstinis įkvepiančių pokalbių projektas su išskirtiniais pašnekovais iš užsienio ir Lietuvos yra skirtas ugdyti humanišką, jautrią, mąstančią ir įžvalgią asmenybę. Daugiau informacijos ir video įrašus iš pirmojo paskaitų ciklo "2010 = 1990 + 20 metų laisvos architektūros" galite rasti www.archfondas.lt
POKALBIŲ PROGRAMA:
Marija Drėmaitė, Vaidas Petrulis tema: Modernizmas sovietmečio Lietuvoje: utopijos gimimas ir žlugimas
Menotyrininkai, teoretikai, XX a. Lietuvos architektūros tyrinėtojai. Marija - Lietuvos Modernizmo architektūros ir industrializacijos periodo analitikė, pramoninio paveldo kultūrinės reikšmės ir jo pritaikymo šiuolaikinėms reikmėms tyrėja. Vaidas - Modernizmo ideologijos, architektūros ir politikos sąveikų, Kauno modernizmo paveldo tyrėjas.
Daugiau informacijos:
Julija Reklaitė
Všį Architektūros Fondas direktorė
+370 600 99690
[email protected]
www.archfondas.lt