Architektūros [pokalbių] fondas: S.Trilupaitytės paskaita „Muziejinis Vilnius“

Skaidra Trilupaitytė (LT)

MUZIEJINIS VILNIUS

Vilnius kaip muziejų miestas (XIX a. išryškėjęs apibūdinimas) gyvuoja tiek realioje, tiek ir virtualioje erdvėje. Pastaruoju metu nemažai kalbama apie pačių įvairiausių – miesto, valstybės ir privačių – muziejų poreikius ir ilgametes problemas. „Neišvaizdžias” ir nepasiturinčias vietines institucijas netgi mėginta užgožti hipotetiniu „pasaulio lygio statiniu” ar bent reprezentaciniu internetiniu portalu, kas savo ruožtu atspindi bendresnes globalizacijos tendencijas. Kitaip tariant, muziejinio Vilniaus gyvenimas gali būti apibūdinamas plačioje epitetų skalėje tarp spektaklio ir nykumos. Šiandien keliamą klausimą, ar Vilniuje reikia dar vieno muziejaus, dera papildyti klausimu apie tai, kaip (ir ar iš tiesų) muziejinė Vilniaus vaizduotė suaktyvina kasdieninį miesto gyvenimą.

Skaidra Trilupaitytė – menotyrininkė, tarptautinės dailės kritikų asociacijos (AICA) ir tarptautinės sociologų asociacijos (ISA) narė, Lietuvos ir užsienio akademinėje spaudoje gausiai publikuoja straipsnius dailės institucijų, kultūros politikos, kultūrinės tapatybės temomis. Domisi urbanistinio - kultūrinio planavimo, kūrybinių industrijų, tarptautinių intelektinių mainų klausimais.

Paskaitas papildanti ARCHITEKTŪROS [ekskursijų] FONDO inicatyva pristato antrą ciklo ekskursiją ir siūlo aplankyti Vilniaus muziejus pagal trijų gidų – Audriaus Novicko, Processoffice ir Skaidros Trilupaitytės – siūlomus maršrutus.
Ekskursija vyks sausio 29d. nuo 11:00 val., jos dalyviai susipažins su skirtingais gidų pasiūlytais muziejais ir turės galimybę panagrinėti muziejų kaip ekspozicinę erdvę.
Registracija į ekskursiją vyksta elektroniniu paštu [email protected] arba telefonu +370 685 59603 (Rūta). Dalyvių skaičius ribotas.

Paskaitų ciklas tema „SHOW OFF*: Reginio architektūra“
*en 1) maivymasis, manieringumas; 2) pamaiva

Nacionalinėje dailės galerijoje (NDG), Konstitucijos pr. 22, Vilniuje Sausio 6 d. – vasario 3 d.

Sausio 6 dieną Nacionalinėje dailės galerijoje prasidės mėnesį truksiantis ARCHITEKTŪROS [pokalbių] FONDO paskaitų ciklas, skirtas temai "SHOW OFF: Reginio architektūra". Architektūra kaip ekspozicinė erdvė ir pati architektūra kaip eksponatas - šie du aspektai ir jų sąsajos bus nagrinėjami penkių paskaitų cikle.

Muziejus nuolat atsiduria žiniasklaidos dėmesio centre kaip įspūdingas marketingo rezultatas, kaip simbolis, kaip kultūrinės svarbos objektas, kaip architektūros inovacijų ekspozicija. Paskaitose bus klausiama, koks yra architektūros santykis su muziejaus institucija, kultūros akumuliatoriumi bei transliuotoju? Kaip architektūra pasitarnauja naujoms meno kuravimo ir archyvavimo formoms ir ką iš to gauna parodų lankytojai? Kaip architektūra veikia santykį tarp menininko, kūrinio ir žiūrovo. Kokios šiandieninės architektūrinio projektavimo strategijos atsako į minėtus klausimus?

Savo įžvalgomis šiame cikle dalinsis Nacionalinės dailės galerijos direktorė Lolita Jablonskienė (Lietuva), menininkas tarpdisciplinininkas Nicolas Grospierre (Šveicarija, Lenkija), parodų architektas Herman Kossmann (Olandija), kultūros kritikė Skaidra Trilupaitytė (Lietuva), bei Sinsinačio meno muziejaus direktorius Aaron Betsky (JAV)

Ciklo kuratoriai - Julija Reklaitė, Linas Lapinskas ir Edwin Gardner.

Tai jau trečiasis ARCHITEKTŪROS [pokalbių] FONDO renginys. Tęstinis įkvepiančių pokalbių projektas su išskirtiniais pašnekovais iš užsienio ir Lietuvos yra skirtas ugdyti humanišką, jautrią, mąstančią ir įžvalgią asmenybę. Daugiau informacijos ir video įrašus iš pirmojo paskaitų ciklo "2010 = 1990 + 20 metų laisvos architektūros" ir antrojo „Modernizmas.lt: įtakos ideologijos, palikimas“ galite rasti www.archfondas.lt

POKALBIŲ PROGRAMA:

Sausio 27 d. (ketvirtadienį), 20 val.
Skaidra Trilupaitytė
(LT)
tema: Muziejinis Vilnius
Menotyrininkė, tarptautinės dailės kritikų asociacijos (AICA) ir tarptautinės sociologų asociacijos (ISA) narė Lietuvos ir užsienio akademinėje spaudoje gausiai publikuoja straipsnius dailės institucijų, kultūros politikos, kultūrinės tapatybės temomis. Domisi urbanistinio-kultūrinio planavimo, kūrybinių industrijų, tarptautinių intelektualinių mainų klausimais.
Paskaita vyks lietuvių kalba.

Vasario 3 d. (ketvirtadienį), 20 val.
Aaron Betsky
(USA)
tema: Demonstratyvi architektūra
Monografijų apie XX-ojo amžiaus architektų kūrinius, taip pat traktatų, nagrinėjančių sąsajas tarp architektūros, estetikos, psichologijos ir žmogaus seksualumo, autorius.
Sinsinacio (JAV) meno muziejaus direktorius. 2008metais vadovavo Venecijos architektūros 11-osios bienalės renginiams. Nuo 2001-ųjų iki 2006-ųjų vadovavo Nyderlandų architektūros institutui Roterdame (Olandija). Architekto, kritiko ir rašytojo nuopelnai įtvirtino A.Betsky, kaip vieną įtakingiausių XXI-ojo amžiaus architektūros proceso asmenybių.
Paskaita vyks anglų kalba.

yra Kita
Architektūros [pokalbių] fondas: pokalbis su Nerijum Mileriu