Architektūros [pokalbių] fondo pokalbis su S.Hyrskylahti

Sami Hyrskylahti (RUS, FI)

Modernism and space/
Modernizmas ir erdvė/kosmosas

Modernizmas kosmoso (space) ir pasąmonės kontekste bei susiję reiškiniai. Pavyzdžiai iš pranešėjo kūrybos (architektūrinės instaliacijos ir metafizinės teorijos).

Suomių kilmės žurnalistas ir fotografas, menininkas tarpdisciplinininkas, gyvenantis Sankt Peterburge nuo 1995 metų ir aktyviai fiksuojantis rusų avangardo ženklus. Sami domisi Sovietų Sąjungos architektūra, rengia šios architektūros fotografijų parodas, kūrybines dirbtuves, rūpinasi XX amžiaus Rusijos architektūros palikimu.

ARCHITEKTŪROS [pokalbių] FONDAS pristato
Paskaitų ciklas Modernizmas.lt: įtakos/ideologijos/palikimas
Nacionalinėje dailės galerijoje (NDG), Konstitucijos pr. 22, Vilniuje Kiekvieną ketvirtadienį (rugsėjo 2 - spalio 7 d.), nuo 20 val.

Rugsėjo 2 dieną Nacionalinėje dailės galerijoje prasidėjęs mėnesį truksiantis ARCHITEKTŪROS [pokalbių] FONDO paskaitų ciklas, skirtas temai "Modernizmas.lt: įtakos/ideologijos/palikimas". Penkių paskaitų metu žymūs pasaulio ir mūsų šalies specialistai apžvelgs modernizmo, kaip kultūros reiškinio, ideologijas ir įtakas, įvertins Lietuvos modernizmo architektūros palikimą.

Modernizmas.lt kelia šiuos klausimus:

Kas suformavo modernizmo kultūros reiškinio ideologijas, kokios jos buvo Lietuvoje ir kitur; kaip ideologija veikė to meto architektų kūrybą, kokią įtaką modernistinio periodo palikimas daro šiuolaikinei architektūrai, estetikai ir kultūros reiškiniams?
Kokie modernizmo architektūros Lietuvoje raidos ypatumai reiškėsi skirtinguose sociopolitiniuose kontekstuose: lenkiškame, TSRS/ LTSR, šiuolaikiniame Baltijos regiono? „Okupacinio modernizmo“ reiškinys, jo egzistavimas, sąlygos bei požiūriai į jį.
Svarbiausių skirtingo laikotarpio Lietuvos modernizmo architektūros kūrinių apžvalga, analizė; modernizmo architektūros palikimas, požiūrio į jį kaita ir „nykstantis modernizmas”. Modernizmo modernizavimo iššūkiai.

Ciklo kuratoriai - Julija Reklaitė ir Tomas Grunskis.

Savo įžvalgomis kiekvieną ketvirtadienį (rugsėjo 2 - spalio 7 d.) dalinsis meno istorijos profesorius Martas Kalmas (Estija), idėjų istorikas Davidas Crowley (Didžioji Britanija, Lenkija), architektūros teorijos ir istorijos profesorius Claesas Caldenby (Švedija), menininkas - fotografas Sami Hyrskylahti (Rusija, Suomija) bei menotyrininkai, architektūros teoretikai Marija Drėmaitė ir Vaidas Petrulis (Lietuva).

Tai jau antrasis ARCHITEKTŪROS [pokalbių] FONDO renginys. Pirmajame cikle kalbėta apie nepriklausomos Lietuvos architektūros dvidešimtmetį. Tęstinis įkvepiančių pokalbių projektas su išskirtiniais pašnekovais iš užsienio ir Lietuvos yra skirtas ugdyti humanišką, jautrią, mąstančią ir įžvalgią asmenybę. Daugiau informacijos ir video įrašus iš pirmojo paskaitų ciklo "2010 = 1990 + 20 metų laisvos architektūros" galite rasti www.archfondas.lt

POKALBIŲ PROGRAMA:

Rugsėjo 30 d., 20 val.
Sami Hyrskylahti tema: Modernizmas ir kosmosas
Suomių kilmės fotografas, tarpdisciplininis menininkas, nuo 1995 m. gyvenantis Sankt Peterburge ir aktyviai fiksuojantis rusų avangardo ženklus. Samis domisi Sovietų Sąjungos architektūra, interpretuoja ją savo darbuose, rengia šios architektūros fotografijų parodas, instaliacijas ir performansus, kūrybines dirbtuves, rūpinasi XX a. Rusijos architektūros palikimu.

Spalio 7 d., 20 val.
Marija Drėmaitė, Vaidas Petrulis tema: Modernizmas sovietmečio Lietuvoje: utopijos gimimas ir žlugimas
Menotyrininkai, teoretikai, XX a. Lietuvos architektūros tyrinėtojai. Marija - Lietuvos Modernizmo architektūros ir industrializacijos periodo analitikė, pramoninio paveldo kultūrinės reikšmės ir jo pritaikymo šiuolaikinėms reikmėms tyrėja. Vaidas - Modernizmo ideologijos, architektūros ir politikos sąveikų, Kauno modernizmo paveldo tyrėjas.

Kontaktinis asmuo:
Julija Reklaitė
Všį Architektūros Fondas direktorė
+370 600 99690
[email protected]
www.archfondas.lt
yra Kita
Architektūros [pokalbių] fondo paskaita su Audriu Karaliumi