Į aukščiausią sostinės senamiesčio pastatą – nuo vasaros

Dar keli statybininkų potėpiai ir Vilniaus universiteto (VU) simbolis – Šv. Jonų bažnyčios varpinė – duris atvers visiems.

Varpinėje netrukus bus baigti nuo 2009-ųjų atliekami statybos ir pritaikymo turizmui darbai. Skaičiuojama, kad per pirmus trejus metus pasigrožėti įstabia sostinės panorama užkils 106 tūkst. lankytojų.

Į varpinės viršų - liftu

Pamatų hidroizoliacijos, grindų stiprinimo tvarkomieji statybos darbai, skliautų, mūrinių sienų restauravimas, medinių laiptų konstrukcijų stiprinimas – Šv. Jonų bažnyčiai sutvarkyti atlikta gausybė darbų. Vaidotas Stankevičius, VU Infrastruktūros plėtros skyriaus vyr. specialistas, teigia, kad visus išvardyti neužtektų poros valandų.

Tiesa, prieš rekonstrukciją lankytis varpinės viduje buvo nesaugu – statinys nebuvo pritaikytas turistams, stovėjo nenaudojamas. Pradėjus irti statinio konstrukcijoms, susirūpinta šio objekto išsaugojimu. Prieš varpinės tvarkybos darbus joje buvo atlikti archeologiniai kasinėjimai, architektūriniai, polichrominiai ir konstrukciniai tyrimai.
 
Į bokšto viršūnėje įrengtą apžvalgos aikštelę galima lipti autentiškais mediniais sraigtiniais XVII a. laiptais, tačiau varpinėje yraįrengtas ir modernus stiklinis liftas. Kaip lrt.lt sakė projekto vadovas architektas Gintautas Pamerneckis, lankytojai liftu galės pakilti į 40 metrų aukštį, laiptais bus galima pakilti iki 48 metrų.

Įrengus liftą tikimasi, kad į varpinės viršuje esančią apžvalgos aikštelę užkils daugiau lankytojų, turistų, mat ne visi turi jėgų užkilti į 40 metrų aukštį.

Įrengs mokslo muziejų

Pirmajame varpinės aukšte bus atidarytas Mokslo muziejus, jamebus eksponuojamaVU muziejaus paroda. „Veiks paroda, tema – Vilniaus universitetas pasaulyje. Ekspozicijoje lankytojai susipažins su universiteto įkūrimo istorija, čia dirbusiais garsiais pasaulio mokslininkais, studentais, dėstytojais“,– lrt.lt pasakojo VU muziejaus administratorė Saulė Valiūnaitė-Kindurienė.
 
Varpinėje busgalima išvysti, iš ko suręsta senoji varpinė – restauratoriai atidengė senojo mūro, tinko, plytų pavyzdžių. Taip pat išliko dalis autentiškų grindinio plytelių, kurios panaudotas muziejuje.
Antrajame aukšte lankytojai pamatys Fuko švytuoklę, kuri vienintelė Lietuvoje demonstruoja Žemės sukimosi aplink savo ašį efektą.

Žengus kojąį apžvalgos aikštelę, pasigirsta vištvanagio balsas. Pasak VU muziejaus administratorės, balsas įrašytas specialiai – kad atbaidytų į varpinę atskrendančius balandžius. S. Valiūnaitė-Kindurienė teigė, kad varpinės apžvalgos aikštelėje taip patbus iškabintos plokštelės su Vilniaus vaizdais ir paaiškinimais turistams,nepažįstantiems sostinės senamiesčio pastatų.

Medinėmis kopėčiomis varpinėje įmanoma pakilti ir dar aukščiau– į 68 metrų aukštį prie kupolo, tačiau VU muziejaus darbutojai to daryti neleidžia, mat tai pavojinga.

Lankytojų lauks nuo vasaros pradžios

Nors projektas yra numatytas iki 2012 metų balandžio, lankytojai į varpinę galės įeiti anksčiau. „Nelauksime tiek, norisi kuo greičiau padaryti projektą, į viršų pakilti bus galima nuo birželio 1 d.“ – patikino V. Stankevičius.

Varpinės bokšto restauravimo darbams iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų ir valstybės biudžeto skirta daugiau kaip 4,7 mln. Lt.

Per metus varpinė tikisi sulaukti daugiau kaip 30 tūkst. lankytojų, o per pirmus trejus – 106 tūkst. Įėjimas į bokštą kainuos 5 Lt suaugusiems ir 3 Lt moksleiviams, studentams bei pensininkams.

Atidarius muziejaus ekspoziciją kaina suaugusiems kainuos 8 Lt, suaugusiems, moksleiviams, studentams ir pensininkams–5 Lt. VU muziejaus darbuotojai viliasi, kad ši varpinė taps išskirtiniu turizmo traukos objektu Vilniuje.

Vilniaus universiteto architektūrinio ansamblio dalis – Šv. Jonų bažnyčios varpinė – statyta 1600–1610 m., pasižymi renesanso ir vėlyvojo baroko architektūra. Šis 68 m pastatas yra aukščiausias Vilniaus senamiestyje.

XVI–XIX a. statytą VU architektūrinio ansamblio kompleksą sudaro 16 pastatų ir 13 įvairaus dydžio kiemų, kuriuose susipina gotikos, renesanso, baroko ir klasicizmo architektūros stiliai.
 
Vytenis Radžiūnas
 
yra Kita
Į vandens parkų rinką veržiasi trečias dalyvis