Individuali vėjo jėgainė –nedidelė, tyli ir efektyvi

Individuali vėjo jėgainė – nedidelė, tyli ir efektyvi

Vyrauja nuostata, kad vėjo energiją galima išgauti tik pajūrio ruože, kur labiau vėjuota. Tačiau tobulėjančios alternatyvios energijos pritaikymo technologijos pasiūlo vartotojams naujų galimybių išnaudoti vėją. Viena tokių – individualios vėjo jėgainės, mažesnės ir galinčios veikti ne tokiuose vėjuotuose regionuose. UAB „Trendence“ Lietuvos rinkai pristatė vokiečių įmonės „Tassa GmbH“ asmeninio naudojimo 5 kW galios vertikalias vėjo jėgaines „TASSA “. Bendrovės iniciatyva buvo įrengta pirmoji tokio tipo jėgainė visame Baltijos regione. Apie vėjo jėgaines, jų galimybes ir pritaikymą kalbamės su bendrovės direktore Terese Morkūniene.
 
Koks vertikaliosios vėjo jėgainės veikimo principas?
Vertikalioji 5 kW galios jėgainė gamina elektros energiją, išgaunamą vėjui sukant jos sparnus. Kadangi ji yra daug mažesnė už mums jau žinomas vėjo jėgaines, kad ji veiktų, pakanka mažesnio vėjo stiprio. Sparnams pradėti suktis pakanka vos 3–3,5 m/s, esant stipresniam vėjui proporcingai didėja ir pagaminamos energijos kiekis. Maksimali galia pasiekiama ties 10- 12 m/s, o esant itin dideliam vėjui (daugiau kaip 50 m/s) suveikia a u t o m a t i - nė išjungimo sistema, apsauganti jėgainę nuo pažeidimų. Per metus vėjas padeda pagaminti iki 10 000 kWh energijos.
 
Kodėl pasirinkote siūlyti būtent bendrovės „Tassa“ gaminamas jėgaines?
Šios vėjo jėgainės kūrėjai ir gamintojai yra „Tassa GmbH“ – vokiečių įmonė, įsikūrusi prieš devynerius metus prie „Wolksvagen“ koncerno. Įmonės inovacijų padalinys kelerius metus dirbo prie šio gaminio, vien jos bandymai truko penkerius metus, siekiant užtikrinti didžiausią efektyvumą. Ir šiandien matomas to rezultatas – Europoje vargu ar rasime analogą šiai jėgainei. Ji labai techniškai pažangi, pagaminta naudojant naujausią automatiką. Pavyzdžiui, toks faktas: rotorius su generatoriumi sujungtas ne pavara, o tiesiogiai, todėl jėgainė veikia be triukšmo. Be to, „Tassa“ vertikali vėjo jėgainė – ekologiškas gaminys, 2008 m. Europos vystymo banko pripažintas ekologiškiausiu produktu. Šių jėgainių Europoje kol kas pastatyta vos dešimt: septynios Vokietijoje ir trys Lietuvoje. Tačiau susidomėjimas jomis itin didelis, taigi nuo birželio pradedama serijinė gamyba, siekiant patenkinti sparčiai didėjančius rinkos poreikius.
 
Kur gali būti taikoma iš vėjo pagaminta energija?
Visų pirma ji naudojama elementariems buities įrenginiams, taip pat apšvietimui. Gamintojas „Tassa GmbH“ siūlo du galimus jėgainės variantus: vienas skirtas tik elektros energijos gamybai, o kitas – elektros gamybai ir patalpoms šildyti. Pastaroji komplektuojama kartu su 1 000 litrų vandens talpykla, kurioje vanduo šildomas pasitelkiant vėjo energiją. Sistema jungiama prie jau esamų šildymo sistemų, taigi jei vėjo energijos nepakanka vandeniui pašildyti, ją papildo pagrindinė. Apskaičiuota, kad 5 kW galios vertikalios jėgainės energijos pakanka apšildyti iki 200 kv. m pastatą.
 
Vertikalios vėjo jėgainės puikiai tinka kaimo turizmo sodybose, nedideliuose ūkiuose, gyvenamuosiuose namuose. Ūkininkams itin palankios jų įsigijimo galimybės, kadangi galima gauti Europos Sąjungos struktūrinę paramą. Pirmoji vėjo jėgainė visame Baltijos regione buvo įrengta man priklausančioje viloje „Terra poilsis“ ir turime realų pavyzdį, kaip ji padeda patenkinti dalį pastatų energijos poreikių.
 
Ar numatyta valstybės parama statant vėjo jėgainę?
Deja, parama suteikiama vėjo jėgainių statybai tik kaimo vietovėse. Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 m. programa numato net septynias priemones. Ši parama skirta ir ūkininkams, ir kaimo turizmo plėtrai. Galima gauti net iki 65 proc. paramą jėgainei įrengti. Esame išsamiai susipažinę su paramos teikimo tvarka, tad klientams galime suteikti profesionalias konsultacijas šiuo klausimu, padėti užpildyti reikiamus dokumentus gauti paramą.
 
Šiuo metu jau parengtas Atsinaujinančių energijos išteklių įstatymo projektas, kuriuo stengiamasi užtikrinti darnią plėtrą ir pagamintos energijos naudojimą. Sekant kitų valstybių pavyzdžiu, judama link tikslo, kad žmogus galėtų savo pagamintą energiją parduoti elektros tinklams. Tuomet pagamintos energijos perteklius, kurio savininkas nesunaudoja savo poreikiams, nebūtų iššvaistomas, o naudingai išleidžiamas ir tuo metu akumuliuojamas skirstomuosiuose tinkluose. Tai, be abejo, spartintų vėjo jėgainės atsiperkamumą ir leistų padidinti iš alternatyvių energijos šaltinių išgaunamos energijos elektros procentą šalyje. Žinoma, tai ilgas procesas, šiuo klausimu mūsų bendrovė ėmė domėtis ir inicijuoti diskusijas su valdžia dar 2008 metais. Šiandien dar nematome rezultatų, bet turime viltį, kad šiam įstatymui priimti Seimas ras laiko dar šį pavasarį.
 
Kokie teisiniai reikalavimai keliami statant jėgainę?
Šių metų pradžioje buvo supaprastinti teisiniai reikalavimai vėjo jėgainių statybai. Tai itin aktualu kalbant apie šias nedideles jėgaines. Dabar vėjo jėgainės iki 10 m aukščio („Tassa“ vėjo jėgainė yra 9,88 m aukščio) ir iki 30 kW galingumo priskiriamos nesudėtingų statinių I grupei. Tai reiškia, kad norint jas įsirengti nereikia gauti statybos leidimo. Taip pat įsigaliojus Teritorijų planavimo įstatymo pakeitimams, statant pavienes ir ne galingesnes nei 250 kW jėgaines, nereikia rengti detaliųjų planų ir keisti žemės paskirties. Taigi asmeninio naudojimo vėjo jėgainių įsirengimas taptų populiaresnis, jei Energetikos ministerija kuo greičiau nustatytų prisijungimo prie skirstomųjų tinklų tvarką ir sąlygas. Vėjo jėgainių savininkai nepanaudotą savo reikmėms energijos perteklių galėtų parduoti ir taip atpiginti sunaudojamos energijos savikainą.
 
Ar jėgainę galima statyti bet kurioje sklypo vietoje?
Toli gražu ne bet kurioje, juk energija išgaunama iš vėjo, taigi itin svarbu, kad būtų pasirinkta vėjuota vieta. Vėjo stiprumo vidurkis nustatomas pasitelkus specialius matuoklius. Klientas, norintis įsirengti vėjo jėgainę, turi nustatyti teritorijos vėjuotumo vidurkį ir taip atrinkti geriausiai jai tinkamą vietą. Vietos parinkimas yra itin svarbus, nes netinkamai tai atlikus nebus pasiektas 10 000 kWh efektas, tarkim, jėgainė pagamins tik 4 000 kWh. Klientas jau nebus patenkintas, o ir jėgainės atsiperkamumo trukmė mažės.
 
Kitas svarbus dalykas – dar prieš statant jėgainę būtina atlikti grunto tyrimus. Jėgainės konstrukcija sunki, vien pamatas sveria keturias tonas, taigi reikia įsitikinti, ar pasirinktoje vietoje gruntas pakankamai tvirtas. Jei ne, jį teks stiprinti. Juk nesinori, kad pastačius jėgainę po kelių mėnesių ji imtų smegti ar pakryptų. Atstumas iki kaimyninio sklypo ribos turi būti ne mažesnis kaip jėgainės aukštis, mūsų jėgainei – 10 metrų, tačiau gavus kaimyno sutikimą, jis gali būti tik 3 metrų. Iš tiesų tai nedidelis atstumas, taigi neturėtų iškilti jėgainės pozicionavimo sklype problemų.
 
Kokias paslaugas dar siūlo jūsų bendrovė?
Energetika – tik viena iš įmonės veiklos sričių. Pasiūlyti galime gana didelį mažųjų horizontalių vėjo jėgainių spektrą: olandų bendrovės „Fortis“ nuo 1 iki 10 kW bei vokiškas nuo 5 iki 30 kW. Be to, artimiausiu metu pristatysime vokiečių gamybos jūros nudruskinimo (geriamojo vandens gamyba) mobilųjį irenginį, kuris energiją gali imti ne tik iš elektros tinklų, bet ir iš vėjo jėgainės bei saulės kolektorių. Taip pat užsiimame kaimo turizmu – siūlome vilos „Terra poilsis“ nuomą poilsiui, renginiams, šventėms. Tai Molėtų rajone esanti sodyba, kurioje ir įrengta asmeninio naudojimo vertikali vėjo jėgainė „Tassa“. Dar viena įmonės veiklos sritis – interjero projektavimas ir prekyba. Klientams siūlome interjero projektų valdymo paslaugas, prekiaujame baldais, apšvietimo prietaisais, interjero elementais. Veiklą plėtojame visoje šalyje, o Kaune dar esame atidarę ir interjero saloną „Liquid“ interjero centre „Artis“.
 
Ačiū už pokalbį,
Eglė Stočkutė
 
UAB „Trendence“
Tel. 8 686 03 233, tel./faks. (8 383) 42 518
El. paštas [email protected]  
2010 m. Pavasaris
yra Kita
Individualaus gyvenamojo namo šildymo sistemų variantų analizė gyvavimo ciklo požiūriu