Praeitą savaitę Kaune įvyko IV Urbanistinis Forumas - tradicinis renginys vienijantis valdžios, mokslo ir verslo visuomenę, siekiant darnios plėtros tikslų įgyvendinimo teritorijų planavime, urbanistikoje bei kraštovaizdyje. Šiemet Forumas pritraukė daugiau nei 230 dalyvių iš visos Lietuvos. Forumą pasveikino KTU rektorius, Aplinkos, Žemės ūkio ir Vidaus reikalų viceministrai. Tai rodo parinktos temos „Urbanistinė drieka: miesto ir kaimo sandūra" kompleksiškumą ir susirūpinimą dėl darnios kraštotvarkos, urbanistikos ir kraštovaizdžio perspektyvų.
Forume kalbėję ekspertai įvertino Lietuvos miestų driekos tendencijas naujų demografinių, socialinių, ekonominių ir teritorijų planavimo poslinkių kontekste. Aptarė urbanizuoto ir kaimiškojo kraštovaizdžio gyventojų lūkesčius ir ieškojo šiuolaikiško nacionalinės raiškos gyvenamosios vietovės modelio, pasižyminčio kompaktiškumu ir ekologiškumu. Forumo dalyviai pasisakė už integruotą miestų ir kaimų plėtros politiką ir jos įgyvendinimą atitinkantį demografines, socialines ir ekonomines tendencijas bei sisteminį situacijos monitoringą, panaudojant turimas priemones ir duomenų bazes. Dalyviai pritarė švietėjiškai forumų veiklai ir pasiūlė darbo grupei parengti rezoliuciją. Rezoliucija bus pasirašoma Darnios plėtros akademijos metiniame renginyje, Nacionalinėje Dailės Galerijoje gruodžio 8 dieną.
Nutarta nuo šiol Urbanistinius forumus dedikuoti Pasaulinei miestų planavimo dienai, kuri skelbiama lapkričio 8 dieną. Pasaulinė miestų planavimo diena švenčiama nuo 1949 metų. Iniciatoriai yra Europos erdvinio planavimo taryba (ECSP http://www.ecsp.org/), Tarptautinė Būsto ir planavimo federacija (IFHP http://www.ifhp.org/), Pasaulinė miestų ir regionų planuotojų bendruomenė (ISOCARP http://www.isocarp.org/), Amerikos, Kanados, Jungtinės Karalystės planuotojai ir kt., tame trape 30 valstybių. Siekiama, kad planuotojai mąstytų plačiau, suvoktų pasaulines urbanizacijos, klimato kaitos tendencijas, sėkmingiau spręstų šiuolaikinius uždavinius. Prisijungdami prie pasaulinės planuotojų iniciatyvos, mes prisiminsime ne tik pasaulinio garso urbanistus E. Howard, J. Jacobs, kt., bet ir Lietuvos urbanistikos šviesuolius K. Šešelgį, J. Vaškevičių, A. Miškinį, J.Vanagą, J. Bučą ir kt. darbus. Suvoksime apie kiekvieno būtinumą dalyvauti kuriant darnias bendruomenes ir politiką kuri padėtų tai įgyvendinti.