Kanai – ne kiekybė, o kokybė

Tarptautinėje nekilnojamojo turto parodoje Kanuose (Prancūzija) dalyvavę LNTPA prezidentas R.Dargis ir asociacijos direktorius M.Statulevičius pabrėžia, kad šių metų paroda išskirtinė savo konferencijų turiniu, gausiu būriu žinomų ekonomistų, analitikų, planuotojų.

Pasak LNTPA direktoriaus M.Statulevičiaus parodą aplankė apie 18 tūkst. dalyvių iš viso pasaulio, ankstesniais metais jų būdavo tarp 20-24 tūkst. Tarp įdomesnių pranešimų M.Statulevičius išskyrė Vokietiją. Pastaroji rinka, nors įdomi ir perspektyvi susiduria su labai didžiuliais demografiniais - gyventojų mažėjimo iššūkiais, kurie neabejotinai daro įtaką ekonomikai, investiciniams planams. Šiuo metu tai ypač aktualu rytinei Vokietijos daliai, kurioje drastiškai mažėja gyventojų skaičius, o to neatstoja net ir auganti imigracija. Daugiausia gyventojų koncentruojasi Berlyne, kuris dar palaiko „gyvastį". Kalbant apie Vokietijos nekilnojamojo turto rinką kažkokių ypatingų pokyčių nebuvo akcentuota, anot pranešėjų, ji pakankamai stabili ir subrendusi.

Konferencijos sesijose kalbėta ir apie miestų tankėjimą, apie kompaktiškus miestus, apie pasaulines tendencijas. Šia tema pasisakė specialistai iš Vokietijos, Lotynų Amerikos, Didžiosios Britanijos ir kiti. Pavyzdžiui Vokietijoje, pasak kalbėjusiųjų, jokio miestų tankėjimo nepastebima, priešingai - pastebimas miestų išskydimas ir žmonių mažėjimas. Tačiau Londono meras akcentavo, kad miestai išlieka ekonomikos varikliai ir ateitis. Jo teigimu, bendra tendencija pasaulyje yra tokia, kad žmonių daugėja miestuose, o iki 2020-ųjų metų juose turėtų gyventi du trečdaliai gyventojų. Vien Kinijoje kiekvienais metais 20 mln. žmonių persikelia gyventi į miestus. Su miestų išskydimu „kovoja" ir tokie miestai kaip Turinas, Italijoje kuriame numatyta tiesti naują metro liniją bei suplanuoti infrastruktūrą, viešas ir kitas erdves taip, kad miesto tankinimas vyktų jo viduje, o ne į išorę.

Anot pranešėjų, bendra tendencija, kad investicijos nukreipiamos į vidinę miestų plėtrą, nes ne tik Šiaurės Europos, bet ir pietuose esančios šalys suvokia kylančius energijos kaštus ir poreikį ieškoti efektyvių sprendimų. Brangiai infrastruktūrai, į kurią investuojami valstybės ir savivaldybių pinigai, reikalingas atitinkamas kiekis vartotojų, per didelė prabanga ją kurti tik vienetiniams ir išsidraikiusiems objektams.

Kalbant apie finansinius instrumentus kaip vienas realiausių išskirtas vadinamas PPP modelis, kuriam nemažai dėmesio parodoje skyrė lenkai. Lenkijos atstovai pristatė parodos dalyviams įdomių PPP projektų, kurie skirti parkavimo aikštelių, socialinių būstų statybai. Apie PPP panaudojimą kalbėjo ir atstovai iš Danijos, Liuksemburgo, Rusijos, italijos, Prancūzijos, didžiosios Britanijos bei kitų šalių, jau turinčių tokių objektų vykdymo patirtį (tiek gerą tiek blogą).

Vilniaus miesto savivaldybė šiais metais neturėjo atskiro stendo parodoje, tačiau turėjo galimybę atsakyti į dominančius klausimus tiesioginio bendravimo būdu.

LNTPA direktorius M.Statulevičius pasidžiaugė, kad daugelis pasiūlymų, sprendžiant kompaktiškų miestų, infrastruktūros ir kitus aktualius klausimus, labai artimi asociacijos iniciatyvoms, kurios susijusios tiek su aktyvesniu PPP panaudojimu, tiek su sprendimais, kurie orientuoti į energijos taupymą, efektyvų jos naudojimą. Jis taip pat pažymėjo, kad tarptautinė patirtis labai vertinga teikiant naujus pasiūlymus, iniciatyvas, programas. LNTPA numato būti aktyvia FIABCI (tarptautinės nekilnojamojo turto federacijos) nare, kurios Baltijos padalinys buvo įsteigtas kovo pradžioje Rygoje. Tai galimybė perimti bei diegti Lietuvoje pasaulinę projektų vystymo, jų finansavimo schemų, inovacijų statyboje bei kitą gerąją praktiką.

LNTPA info.

yra Kita
Kamštinės grindų dangos