Senovės romėnų išradimas, patenkinantis ir šių dienų poreikius

Senovės romėnų išradimas, patenkinantis ir šių dienų poreikius

Sakoma, kad viskas, kas nauja, yra seniai pamiršta sena. Nors romėniškų užuolaidų, kitaip dar vadinamų „romanetėmis“, istorija tokia pat sena kaip ir pačios Romos istorija, daugelyje šalių jos išgyvena savotišką renesansą, o Lietuvoje tai gana naujas langų dekoravimo būdas. Senovės Romos klestėjimo laikotarpiu nuo kaitrios saulės spindulių romėnai saugodavosi savo namų langus uždengdami drobės pluoštu, kurio kabinimo būdas artimas šiais laikais naudojamai klosčių technologijai.
 
Dabartinių romėniško stiliaus užuolaidų veikimo principas išliko toks pats, tačiau smarkiai pakito valdymo mechanizmas: traukiant grandinėlę, romėniškos užuolaidos medžiaga aukštyn kyla arba leidžiasi žemyn klostėmis, kurių aukštis priklauso nuo užuolaidos matmenų. Norint pakeisti audinio padėtį, reikia grandinėlę patraukti reikiama kryptimi, o šiuolaikinis mechanizmas leidžia medžiagą užfiksuoti bet kuriame aukštyje.

Romėniškos užuolaidos. Ar viską apie jas žinome?

Tai praktiška, moderni ir funkcionali langų dekoravimo priemonė. Jos veikimo principas panašus į žaliuzių ir ritininių užuolaidų, tačiau kitaip nei pastarosios, jos gaminamos iš pačių įvairiausių užuolaidinių audinių. Būtent dėl gausaus medžiagų asortimento romėniškos užuolaidos būstui gali suteikti labai įvairią nuotaikų skalę. Tai puiki alternatyva tiems, kurie pageidauja dangstyti langus, tačiau tradicines užuolaidas vertina kaip atgyveną.
 
Romėniškoms užuolaidoms, palyginti su tradicinėmis, sunaudojama daug mažiau audinio. Nepaisant to, jos ne tik patikimai uždengia langus, bet ir atskleidžia medžiagos grožį, jos spalvų, raštų ir faktūros niuansus.
 
Romėniškos užuolaidos gali būti labai įvairios. Atsižvelgiant į užsakovo poreikius ir vyraujantį interjero stilių, galima pagaminti šviesai laidžias, tarpines, visai nelaidžias ir kombinuotas. Tai priklauso nuo pasirinkto audinio Senovės romėnų išradimas, patenkinantis ir šių dienų poreikius Sakoma, kad viskas, kas nauja, yra seniai pamiršta sena. Nors romėniškų užuolaidų, kitaip dar vadinamų „romanetėmis“, istorija tokia pat sena kaip ir pačios Romos istorija, daugelyje šalių jos išgyvena savotišką renesansą, o Lietuvoje tai gana naujas langų dekoravimo būdas. Senovės Romos klestėjimo laikotarpiu nuo kaitrios saulės spindulių romėnai saugodavosi savo namų langus uždengdami drobės pluoštu, kurio kabinimo būdas artimas šiais laikais naudojamai klosčių technologijai. ypatybių. Romėniškas užuolaidas galima siūti iš itin plonų ir skaidrių audinių, tokių kaip lengvo šifono ar organzos, storesnių, tokių kaip gobeleno ar brokato. Jei užuolaidos bus pagamintos iš lengvo ir skaidraus audinio, aplinką bus galima stebėti ir pro nuleistas, jei iš tankesnio audinio, šviesiuoju paros metu jas teks pakelti. Vieni sėkmingiausių – kombinuoti pusiau laidžių šviesai audinių romėniškų užuolaidų variantai. Juos tikslinga naudoti tose vietose, kur yra poreikis atidengti apatinę lango dalį ar jo šoną. Tinkamai parinktas audinys ar įvairios junginių variacijos gali atskleisti geriausias supančios aplinkos ypatybes. Įvairių audinių derinimas gali sukurti tokias nepakartojamas langų dangas, kurios nustebintų net solidžią patirtį turintį interjerų autorių.
 
Galimybė valdyti natūralią šviesą patalpose – labai svarbi bendrojo dizaino dalis. Romėniškos užuolaidos gali atlikti ir dieninių, naktinių užuolaidų funkciją, tai priklauso nuo pasirinkto audinio. Pageidaujantiesiems geresnės izoliacijos šios užuolaidos gali būti siuvamos ir su pamušalu. Dauguma savo patalpose linkę naudoti tik vieną vienintelę langų dekoravimo priemonę (tik užuolaidas, tik romėniškas užuolaidas, tik žaliuzes ir pan.), tačiau panaudojus keletą priemonių iš karto galima susikurti ypatingą atmosferą, pageidaujamą aplinką. Romėniškos užuolaidos sėkmingai derinamos su tradicinėmis – dieninės būna tradicinės, o naktinės – romėniškos arba atvirkščiai. Profesionaliai atlikus visus montavimo darbus, kabinimo mechanizmai tampa nepastebimi.

Įvairios montavimo galimybės

Nusprendus įsigyti romėniškas užuolaidas, svarbu surasti joms tinkamiausią montavimo vietą. Jas galima montuoti į lubas, į sieną, virš lango nišos ar nišos viduje. Tai itin svarbus aspektas, kai norima uždengti langus itin mažose erdvėse. Romėniškos užuolaidos leidžia palikti laisvai prieinamą palangės zoną, kurią prireikus galima sėkmingai išnaudoti.
 
Pastaraisiais metais itin pamėgta bendra virtuvės, valgomojo ir svetainės erdvė. Tačiau norint vizualiai atskirti erdves, maisto ruošimo zonoje specialistai pataria naudoti romėniškas užuolaidas, o poilsio ruože rekomenduojama iš to paties audinio siūdintis užuolaidas. Šitaip išsaugomas numatytasis funkcionalumas, bet kartu nenukenčia ir interjero estetika.
 
Kita zona – vaikų kambarys. Čia taip pat langų nevertėtų apkrauti sunkiais, plazdančiais audiniais, varžančiais vaikų judėjimo laisvę. Šiuo atveju romėniškos užuolaidos – ne tik praktiškas, bet ir įdomesnis variantas. Dekoruojant vaikų kambario langą siūloma rinktis spalvas, raštus, kurie patinka vaikams. Rekomenduotina atkreipti dėmesį į konkretų vaiko amžių, nes kiekvienas tarpsnis yra tarsi paženklintas skirtingomis spalvomis. Nustatyta, kad mergaitės iki devynerių metų dažniausiai žavisi rausvos spalvos niuansais, nuo devynerių iki vienuolikos metų vyrauja geltona ir žalia spalvos, o dvylikamečiams, kai mąstymas pasidaro abstraktesnis, patinka mėlyna spalva. Netikėtus efektus galima išgauti romėniškas užuolaidas dekoruojant įvairiais priedais, suteikiančiais gyvumo ir žaismingumo.
 
O štai miegamajame – labiau nei bet kurioje kitoje erdvėje – siekiama atsiriboti nuo pasaulio ir apsupti save vien tik vertingiausiais dalykais. Kadangi ši patalpa turi mažiau funkcijų nei kitos, ji gali būti transformuota į izoliuotą salą. Jai geriausiai tiktų ir daugiausia jaukumo bei intymumo suteiktų tradicinės užuolaidos.

Nekasdieniški variantai

Pageidaujantiesiems itin puošnių langų dekoravimo sprendimų rekomenduojama romėniškų užuolaidų atmaina – rauktosios užuolaidos, vadinamosios „austrijetės“. Tai labai puošnios ir ištaigingos užuolaidos, veikiančios kaip ir romėniškosios. Tačiau skirtingai nei pastarosios, šios užuolaidos į viršų kyla didelėmis rauktomis bangomis. Siekiantiesiems dar įspūdingesnio efekto, rauktąsias užuolaidas siūloma kabinti kartu su ištaigingomis užuolaidomis. Rauktų bangų efektą pavyks pasiekti naudojant lengvus audinius, tokius kaip šilkas, organza, tafta ir pan. Siuvant rauktąsias užuolaidas galima taip pat žaisti audinių derinais, papildyti jas įvairiais priedais: kutais, karoliukais, dekoratyvinėmis juostelėmis, virvelėmis. Tokio tipo užuolaidos puikiai tinka ne tik itin dekoratyvių sprendimų ieškantiems individualių būstų šeimininkams, bet ir restoranų ar viešbučių erdvėms.
 
Natūralumo ir paprastų formų šalininkai gali pasirinkti švediško tipo romėniškas užuolaidas, kurių veikimo principas primena ritinines užuolaidas, tačiau dėl įprastinių audinių jos sukuria ypatingą šilumą. Tai puikus variantas etnografinio ar kantri stiliaus mėgėjams.
 
••• Vilniuje įsikūrusiame užuolaidų salone „Arty“ galima užsisakyti ne tik romėniškas bei tradicines užuolaidas, bet ir žaliuzes, rauktąsias, ritinines užuolaidas, širmas, lovatieses, pagalvėles, staltieses. Itin gausų gaminių pasirinkimą garantuoja nuolat papildomas audinių asortimentas iš Prancūzijos, Graikijos, Anglijos, Vokietijos, Ispanijos, Italijos. Čia dirbantys kūrybingi, nuolat parodose ir mokymuose dalyvaujantys specialistai taps puikiais pagalbininkais tiek individualius, tiek viešuosius interjerus kuriantiems specialistams.
 
„Arty“ salone pagal individualius matmenis, stilistiką, audinių rūšį parenkami, sukomplektuojami ir sumontuojami romėniškų užuolaidų mechanizmai. Atsižvelgiant į audinio rūšį, romėniškos užuolaidos yra skalbiamos arba valomos.
 
„Arty“ užuolaidų salonas
Vilniaus centrinė universalinė parduotuvė, 5 aukštas, Konstitucijos pr. 16, LT-09308 Vilnius,
mob. 8 652 94 604, faks. (8 5) 275 1548,
el. paštas [email protected], svetainė www.arty.lt
2009 m. Žiema
yra Kita
Senovės Egipto piramidę apsaugos oro pagalvės