Šiemet Nacionalinės bibliotekos rekonstrukcijai skirta 3 mln. litų. Kreiptasi į finansų, kultūros ministerijas dėl papildomų 3 mln., reikalingų, kad darbai nesustotų.
Statybos darbai Nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje prasidėjo 2008 m. rudenį. Bendra bibliotekos pastato rekonstrukcijos vertė – 92,4 mln. litų, iš jų statyboms numatyta 56 mln. litų.
2008 m. iš Valstybės investicijų programos gauta 7 mln. litų, 2009 ir 2010 m. – po 3 mln. litų. Tačiau tiek nepakanka, kad rekonstrukcijos darbai vyktų nepertraukiamai ir kad rekonstrukcija baigtųsi numatytu laiku – 2011 m. gruodį.
Kreiptasi į finansų ir kultūros ministerijas, kad būtų rasta galimybių „iš valstybės biudžeto ar privatizavimo fondo lėšų papildomai skirti Nacionalinės bibliotekos pastato rekonstrukcijai 2010 metams 3 mln. litų, už kuriuos būtų galima atlikti visus monolitinius darbus, kurių technologija reikalauja nepertraukiamo ciklo“.
„Iš viso įsisavinta 8,9 proc. iš visų statyboms numatytų lėšų. Todėl kalbėti apie darbų pabaigą kitų metų gruodį yra tiesiog neįmanoma. Tai visiškai nerealu.
Esu paskaičiavęs, kad jei Vyriausybė mus finansuos po 3 mln. litų per metus, tai mes po 16 metų baigsime rekonstrukciją. Per tą laiką mūsų naujos skaitytojų kartos turbūt užmirš Nacionalinę biblioteką, užmirš takus į ją“, –svarstė Algirdas Plioplys, l. e. generalinio direktoriaus pareigas.
Jo teigimu, šiemet pakaktų ir vieno papildomo milijono litų, kad rekonstrukcija nesustotų. O jei statybos darbai sustoja trims mėnesiams ar ilgiau, reikės konservuoti, o tai reikalauja papildomų lėšų.
„Manyčiau, kad tai būtų košmariškas neūkiškumas, nes išaugtų bendra pastato vertė. Paskui vėl reikėtų pašalinti konservavimą ir tęsti rekonstrukciją“, – aiškino A. Plioplys ir pridūrė: „Iš vieno pusės turi tekėti pinigai, iš kitos pusės turi tekėti betonas. Visa tai surišta.“
Kultūros ministerijoje komentuojama, kad balandžio 23 d. planuojamas Prezidentės vizitas į rekonstruojamą Nacionalinę Martyno Mažvydo biblioteką, tuomet esą bus galima konkrečiau kalbėti apie galimybę skirti papildomų lėšų.
Dirba sunkiomis sąlygomis
Prasidėjus rekonstrukcijai dalis darbuotojų yra iškelti iš rekonstruojamo pastato. Daugelis dirba ankštose patalpose, dalis darbo vietų įrengta įstiklintuose bibliotekos balkonuose.
Šią šaltą žiemą, pavyzdžiui, antro aukšto balkone ryte atėjus į darbą buvo 5 laipsniai šilumos. Įjungi šildytuvą ir negali įjungti kompiuterio, nes ten per šalta“, – pasakojo l. e. generalinio direktoriaus pareigas A. Plioplys.
Tačiau, jo teigimu, biblioteka yra paprašyta per 5 metus išsikraustyti iš Šv. Jurgio bažnyčios, o paskui dar per 5-erius ištuštinti ir vienuolyno pastatus, kuriuoseyra 3 mln. knygų.
„Jeigu Vyriausybė mums duos pinigų greičiau pasistatyti saugyklas ir rekonstruoti senąjį pastatą, tai mes galėsim, bet jeigu neturėsim pinigų, mes neišeisim iš bažnyčios“, – aiškino pašnekovas.
Gali aptarnauti gerokai mažiau lankytojų
Skaičiuojama, kad vietoj 800 žmonių dabar skaityklos gali aptarnauti tik 100 lankytojų.
„Anksčiau pas mus per dieną apsilankydavo maždaug 400 lankytojų. Dabar dėl labai nepatogių sąlygų darbui populiariomis dienomis apsilanko iki 260 žmonių. Praktiškai turime apie 100 vietų skaitytojams.
Būna dienų, kai skaitytojai sėdi paprasčiausiai ant pirmos pasitaikiusios kėdės holuose su knyga rankoje“, – pasakojo bibliotekos vadovas.
Kartais, jo teigimu, į skaityklą pristatyti knygą užtrunka ilgiau nei anksčiau – nelygu kuriame pastate knyga dabar guli padėta.
Rekonstrukcija, pastebima, keičia skaitytojų įpročius: sumažėjus skaityklos vietų skaitytojai dažniau kopijuoja reikalingą medžiagą ir eina dirbti namo.