Sklaidomi mitai apie daugiabučių modernizavimą

Daugiabučių modernizavimas po truputį įgauna vis didesnį pagreitį. Būsto ir urbanistinės plėtros agentūros direktorius Arūnas Aliulis teigia, jog žmonės vis labiau supranta renovacijos naudą ir privalumus. Tačiau, pasak direktoriaus, vis dar gajūs apie modernizavimą sklandantys mitai. Dažniausiai - visiškai nepagrįsti. Kokie tie mitai?

MITAS Nr. 1 Būsto modernizacija neapsimoka, mokėdamas sąskaitas už šildymą ir dar paskolą tikrai nesutaupysiu.

Per praėjusią itin šaltą žiemą vidutinio renovuoto buto gyventojai per visą sezoną išleido apie 850 litų. Kai tiek pat kai kurių nerenovuotų butų gyventojai suplojo per vieną mėnesį. Dauguma nerenovuotų butų gyventojų už šildymą per visą sezoną sumokėjo dvigubai daugiau nei tokiuose pačiuose butuose, tačiau nerenovuotuose namuose gyvenantys žmonės.

MITAS Nr. 2 Statybos ir rangos darbų kainos, bankrutavus daliai statybos įmonių ir sumažėjus konkurencijai, ne tik liko tokios pačios, tačiau šiek tiek netgi pakilo.

Sulėtėjus ekonomikai statybos kainos nukrito maždaug 40 procentų ar net daugiau. Todėl dabar, kol nepradėjo augti ekonomika, pats geriausias laikas suskubti susitvarkyti savo būstą. Atsigavus ekonomikai didės ir statybų kainos, gyventojų išlaidos didės.

MITAS Nr. 3 Susidėvėjusio namo fasado apšiltinimas - pinigų išmetimas į balą.

Daugiabučiai namai statyti iki 1993 metų daugiausia yra tipiniai. Rengiami tipiniai daugiabučių namų atnaujinimo techniniai darbo projektai, kuriuose bus įvertinta namo nusidėvėjimo būklė ir numatyti atitinkami atnaujinimo siūlymai.

MITAS Nr. 4 Asmenys, neturintys darbo bei pajamų, neturi jokių šansų renovuoti savo daugiabučių namų.

Socialiai remtini asmenys, turintys teisę į kompensaciją už šildymą, gauna 100 proc. valstybės paramą techninės dokumentacijos parengimui, bei statybos ir rangos darbams paimto kredito ir palūkanų padengimui. Kitaip tariant, visa renovacijas jiems absoliučiai nieko nekainuoja.

MITAS Nr. 5 Bankai nustatys milžiniškas palūkanas ir žmonės neišsimokės kreditų.

Asmenys, dalyvaujantys Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programoje, turi galimybę iš bankų skolintis su nedidesnėmis kaip 3 proc. fiksuotomis metinėmis palūkanomis visam kreditavimo laikotarpiui (iki 20 metų). Šios palūkanos nekis visą kreditavimo laikotarpį, tad kreditus išsimokės visi.

MITAS Nr. 6 Stogo nebūtina renovuoti, užtenka užlopyti plyšius.

Stogo renovacija, kaip kompleksinė renovacijos priemonių dalis, yra būtina, kadangi per nerenovuotą ir neapšiltintą stogą namas išleidžia gana daug šilumos.

MITAS Nr. 7 Namo gyventojai, kurie negauna kompensacijos už šildymą, turės padengti kredito ir palūkanų dalį už socialiai remtinus namo gyventojus.

Savivaldybė bendrijai už asmenis, turinčius teisę į kompensaciją už šildymą, jiems tenkančią kredito dalį ir palūkanas apmokės iš anksto, todėl kitiems namo gyventojams nereikės padengti nei kredito dalies, nei palūkanų už šiuos kaimynus.

MITAS Nr. 8 Namo gyventojų dauguma, pasisakiusi už daugiabučio namo modernizaciją, turės apmokėti techninės dokumentacijos parengimo bei kredito ir palūkanų padengimo išlaidas už tuos kaimynus, kurie pasisakė prieš renovaciją.

Sprendimai dėl bendrojo naudojimo objektų valdymo ir naudojimo priimami namo butų ir kitų patalpų savininkų balsų dauguma ar daugiabučio namo savininkų bendrijos įstatuose nustatyta tvarka. Tai yra minimalus butų savininkų skaičius, kurie sutinka atnaujinti namą turi būti 50 proc. + 1 balsas. Tie, kurie nesutinka su priimtu sprendimu atnaujinti daugiabutį namą, privalo proporcingai savo daliai apmokėti išlaidas, dėl kurių yra priimtas savininkų sprendimas.

MITAS Nr. 9 Senoji modernizavimo programa su 50 proc. valstybės parama buvo geresnė nei esama su 15 proc.

Tiesa, jog pagal senąją daugiabučių modernizavimo programą žmonės gaudavo 50 proc. valstybės paramą statybos darbams, tačiau tuomet iš bankų tekdavo skolintis su milžiniškomis palūkanomis, taip pat buvo vos kelios kompleksiškai remiamos energinį efektyvumą didinančios priemonės. Šiuo metu remiama daug daugiau energinį efektyvumą didinančių priemonių, tarp kurių ir alternatyvius energijos šaltinius naudojančios priemonės. O iš banko skolinamasi su ne didesnėmis kaip 3 proc. fiksuotomis metinėmis palūkanomis.

Daugiau informacijos apie Daugiabučių namų atnaujinimo programą galite gauti Būsto ir urbanistinės plėtros agentūros regioniniuose padaliniuose, kurie yra dešimtyje pagrindinių šalies miestų, paskambinus nemokama telefono linija 8 800 200 12 arba internete

http://www.atnaujinkbusta.lt/

yra Kita
Skirtos lėšos Nacionalinio stadiono su sporto kompleksu statybai