Švaraus ir ekologiško būstogarantija – tatamio grindų danga

Švaraus ir ekologiško būsto garantija – tatamio grindų danga

Tipiškas japoniško būsto interjero elementas – tradicinė tatamio grindų danga. Tradicinis tatamis – tai demblys, prikimštas ryžių šiaudų ir aptrauktas apvalkalu iš tvirtai supintos sausos kėstųjų vikšrių (lot. Juncus effusus, jap. Igusa) žolės. Kraštai apsiūti vienspalve arba raštuota juostele. Tatamio paviršius lygus, švelnus, malonus liesti. Tatamis standus, gana minkštas, visada kambario temperatūros. Ant jo patogu vaikščioti ir sėdėti. Jis puikiai reguliuoja temperatūrą ir drėgmės lygį patalpoje. Liečiamas kėstųjų vikšrių audinys švelnus kaip šilkas ir patalpoje skleidžia malonų sausos žolės kvapą. Tatamį galima kloti ant įvairių paviršių: medinių grindų, juodgrindžių ir išlyginto betoninio pagrindo. Šiandien tatamis, kimštas ryžių šiaudais, daugiausia naudojamas patalpose, kur reikia išlaikyti autentiką. Pirmenybę jam teikia tie autentikos gerbėjai, kurie dėl tradicijų ir paveldo išsaugojimo atsisako praktiškumo. Tačiau ši medžiaga nepamiršta – pritaikius šiuolaikinius technologinius sprendimus ir užtikrinus didesnį jos tvirtumą bei patvarumą, tatamio grindų danga populiari ne tik Japonijoje – ji susidomėjimo susilaukia visame pasaulyje.

Šiuolaikinės tatamio variacijos

Originalią Japonijoje pagamintą tatamio grindų dangą Lietuvos rinkai neseniai pristatė bendrovė „Akvapontis“. Įmonė klientams siūlo ne tik tradicinį šiaudais kimštą ir kėstųjų vikšrių žole apvilktą tatamį, bet ir šiuolaikinių tatamio variacijų, gaminamų naudojant aukštąsias technologijas ir išlaikant tradicinius principus. Vietoj suspaustų ryžių šiaudų naudojama korėta kedro plaušų plokštė arba presuota japoninio kipariso mediena. Jie gali būti apvelkami įvairiais audiniais: tradicine kėstųjų vikšrių žole, medienos audiniu (jap. washi), sintetika, linu ar oda. Tatamio dangos patvarumą liudija jai suteikiamos garantijos, pavyzdžiui, medienos audiniu apvilktai dangai teikiama 20 metų, o žoliniu audiniu apvilktai – 10 metų garantija.
 
Ypač populiarus didžiausią rinkos dalį Japonijoje užimantis medienos audinio tatamis. Šis naujoviškas gaminys ne tik išlaiko visas gerąsias tradicinio tatamio ypatybes, bet ir turi daugybę pranašumų. Šios rūšies tatamio gaminimo būdas išsiskiria tuo, kad medienos audinys ir medienos plaušai įkaitinami beveik iki kelių šimtų laipsnių temperatūros, todėl tatamio grindys nuo temperatūros svyravimų nei plečiasi, nei traukiasi. Tatamis iš medienos audinio, kitaip nei gaminamas iš žolės, nekeičia jam suteiktos spalvos, neišblunka nuo tiesioginių saulės spindulių. Ant jo galima statyti ir sunkius baldus, paviršiuje nelieka įdubų.
 
Užpildui naudojama kedro arba japoninio kipariso plokštė dėl savo korytumo išsiskiria minkštumu, taigi ant jos malonu vaikščioti ir sėdėti, o pasitiesus medvilninį čiužinį galima miegoti. Ši danga vertinama ir dėl jos termofikacinių ypatybių – žiemą išlaiko grindis šiltas, o vasarą vėsina patalpą ir teikia gaivą. Atsižvelgiant į tai, kur danga montuojama, galimos tam tikros užpildo variacijos. Pavyzdžiui, įrengiant vaikų ar pagyvenusių žmonių kambarius, dedamas 2–3 mm storio smulkintų medžio anglių sluoksnis. Taip danga tampa dar minkštesnė, o anglys (žinomos kaip natūrali ir itin efektyvi oro valymo priemonė) užtikrina gaivų ir natūralų orą patalpoje. Tatamio dangą galima kloti ir tiesiai ant betono, tokiu atveju į užpildą dedamas tam tikro storio putų polistireno sluoksnis, veikiantis kaip šiltinamoji izoliacija. Tai patogu, nes vienoje tatamio plokštėje kartu sukomplektuojama ir grindų danga, ir šiltinamoji bei garso izoliacija, taigi įrengiant būstą sutaupoma laiko. Tatamis gali būti klojamas ir ant šildomųjų grindų – tačiau šiuo atveju parenkamas kiek kitokio tipo užpildas (skiriasi kedro plaušų apdirbimas), užtikrinantis didesnį laidumą šilumai. Tai svarbu norint, kad šiluma laisvai judėtų iš grindų į patalpą, o tatamio danga nepradėtų keisti savo parametrų.

Ekologiškas gaminys

Tatamio danga iš kitų rinkoje siūlomų gaminių išsiskiria ekologiškumu – ji pagaminta iš 100 proc. natūralių medžiagų. Japonijoje tatamio gamybai keliami itin aukšti reikalavimai, nes viskam, kas susiję su tiesioginiu žmogaus susilietimu, taikomos itin aukštos sanitarinės normos, gaminys turi būti natūralus ir kokybiškas, į aplinką neišskiriantis cheminių medžiagų, kenkiančių žmogaus sveikatai. Dėl medienos audinio kaitinimo būdo danga nesukelia alergijos, joje nesiveisia dulkių erkutės ir pelėsis. Gaminys nėra klijuotas, vienintelė vieta, kur naudojami klijai, – sutvirtinant apvalkalo kampučius. Tačiau ir šiuo atveju naudojami ryžių klijai, kurie yra natūralus produktas.
 
Vienas svarbiausių šio technologiškai progresyvaus gaminio laimėjimų – jis mažina nuodingų statybinių garų koncentraciją naujos statybos patalpose. Patiestas tatamis jau per pirmas penkias valandas kenksmingų medžiagų koncentraciją mažina iki 3,5 karto. Jis sugeria sunkiąsias nuodingas daleles ir nebeišskiria jų į aplinką. Tai patvirtinta po daugybės bandymų šiuolaikinės statybos objektuose. Kadangi sunkiosios dalelės koncentruojasi arti grindų paviršiaus, tatamio dangą rekomenduojama kloti vaikų kambariuose, nes jų gyvenimas pirmaisiais metais vyksta arti žemės, pačioje agresyviausioje aplinkoje, o dėl švelnaus ir minkštesnio tatamio paviršiaus sumažėja traumų ir smulkių susižeidimų pavojus.

Natūralus šiuolaikiško būsto interjero akcentas

Klientui siūlomas gana didelis išorinių tatamio apvalkalų pasirinkimas – audinys sudarytas iš tankiai supintų siūlų, tačiau jie gali būti žoliniai, iš medienos audinio, sintetiniai, lininiai ar odiniai. Gali skirtis pynimo raštas, tankis ar naudojamų siūlų kiekis – tai lemia išorinės medžiagos standumą. Siūloma ir spalvų įvairovė – nuo natūralių švelniai žalsvų iki gelsvų, rausvų ar pilkšvų atspalvių, kurie išgaunami naudojant natūralius dažus. Spalvų įvairovė klojant grindų dangą leidžia varijuoti skirtingomis spalvomis ar faktūra, taip sukuriamos įdomios ir neįprastos interjero interpretacijos.
 
Galima rinktis dviejų skirtingų matmenų plokštes – 88 x 88 cm ar 88 x 176 cm dydžio. Plokštės nepjaustomos – taip užtikrinamas elementų sandarumas ir išlaikomos jų teigiamos ypatybės. Japoniškame interjere, klojant tatamio dangą ant visų grindų, elementai lygiuojami prie dviejų sienų, o prie kitų dviejų sienų erdvė uždengiama montuojant medinę dangą. Taip išgaunamas natūralus tatamio ir medžio derinys, o ant medinio paviršiaus dedami sunkesni daiktai. Europoje populiarus variantas – dangą naudoti kaip kilimo pakaitą. Patalpoje paklojami keli kvadratiniai metrai tatamio dangos, aplink juos sumontuojamas medinis rėmelis. Taip sukuriama zona, ant kurios patogu žaisti vaikams ar prisėsti šeimininkui su svečiais.

Nesudėtinga priežiūra

Tatamio dangos pranašumas – lengva priežiūra. Išsiurbus paprastą kilimą, jame vis tiek lieka dulkių, kurios yra potencialūs alergenai. O tatamio danga dėl tankiai supintos jos paviršiaus struktūros neleidžia jos viduje nusėsti dulkėms – dulkės ir kiti nešvarumai matyti jos paviršiuje ir gali būti lengvai nuvalomi. Nors tatamio plokštės ir sugeria į save patalpoje vyraujančią drėgmę, o vėliau ją išgarina, ant paviršiaus išpiltas vanduo neįsigeria į medžiagą. Štai kodėl tatamio danga itin pravarti vaikų kambariuose – ant jos netyčia išpiltas vanduo ar kiti skysčiai gali būti lengvai nuvalomi, o išteptą tatamį galima valyti vandeniu (patartina vengti cheminių valiklių).
 
Šiandien tatamio danga vertinama ne tik kaip tradicinio japoniško interjero elementas, bet ir kaip saugi, ekologiška danga, deranti tiek moderniame, tiek klasikiniame interjere, ir išsiskirianti švelnumu, minkštumu bei šiltumu.
 
UAB „Akvapontis“ Lukiškių g. 5-331, Vilnius,
tel. (8 5) 277 8343, faks. (8 5) 261 1425, mob.: 8 616 79 097, 8 652 41 239,
el. paštas [email protected], svetainė www.tatamis.lt
2010 m. Pavasaris
yra Kita
Svajoja apie muzikinį teatrą prie vandens