Tinkamą rezultatą pasiekti padeda visų proceso dalyvių bendradarbiavimas
Pastatų fasadų šiltinimą, kaip ir kitus statybų darbus, gali atlikti patyrę specialistai, sutelkę savo bendras pastangas. Juk bendradarbiavimo sėkmę užtikrina ne tik geras savo srities dalykų išmanymas, bet ir kitų proceso dalyvių įvertinimas, visų šalių gebėjimas susikalbėti. Apie pastatų šiltinimo darbų niuansus, apie dialogo užuomazgas tarp čia dirbančių specialistų ir situaciją, kuri susiklostė atsiradus tinkuojamas šiltinimo sistemas reglamentuojantiems dokumentams, kalbėjomės su UAB „Alkesta“ statybos medžiagų gamybos padalinio vadovu Giedriumi Raškausku.
Ne paslaptis, kad ilgametę patirtį sukaupusi UAB „Alkesta“ išsiskiria itin dideliu veiklos spektru. Nuo kada įmonė siūlo sistemas, skirtas tinkuojamiems fasadams?
Jau nuo 1995 m. specializuojamės fasadų šiltinimo bei apdailos srityje, t. y. specializuoti statybiniai mišiniai, įvairių rūšių apdailos tinkas, gruntai ir fasadiniai dažai, skirti tinkuojamoms fasadų šiltinimo sistemoms. Tačiau savo veiklos svarbiausia kryptimi laikėme ir laikome tinkamų medžiagų panaudojimo technologijų įgyvendinimą objektuose, tiesioginį bendradarbiavimą su užsakovais, architektais ir projektuotojais, techninės priežiūros atstovais, statybininkais bei savo partneriais tiekėjais.
Ar visi proceso dalyviai atlieka vienodai svarbų vaidmenį?
Ilgametė praktinė patirtis parodė, kad geras ir patikimas rezultatas šiltinant fasadus tinkuojamomis sistemomis pasiekiamas tuomet, kai bendradarbiauja visos suinteresuotos ir susijusios šio proceso šalys. Svarbiausia šioje grandinėje yra užsakovo požiūris. Sunkiausia dirbti objektuose, kur nėra konkretaus užsakovo. Jei užsakovas siekia kokybės, tada bendradarbiavimas tarp visų proceso dalyvių gerokai palengvėja.
Bene svarbiausią vaidmenį siekiant užtikrinti kokybę ir tinkamus sprendimus statybose atlieka architektai bei projektuotojai. Tinkuojamų šiltinimo sistemų srityje projektavimas, ypač darbo projektų srityje, nėra paplitęs, todėl pritaikyti konkretiems objektams darbo projektai vis dar retenybė. Tokia situacija susidarė tiesiog dėl to, kad ilgą laiką Lietuvoje net nebuvo tinkuojančias šiltinimo sistemas, jų kokybę bei projektavimą reglamentuojančių dokumentų, buvo atliekamas projektavimas tik rengiant techninį projektą (nekonkretizuojant sprendimų konkrečiam objektui), o darbo projektus turėję ruošti statybininkai apsiribodavo bendrais savo darbo taisyklių aprašymais.
Gal pastebėjote šio proceso kaitą? Kuria linkme jis juda?
Ganėtinai sunkiai, bet visgi procesas juda į priekį ir situacija keičiasi. Ir pirmiausia dėl to, kad Lietuvoje jau yra tinkuojamas šiltinimo sistemas reglamentuojantis dokumentas. Jis įpareigoja objektuose naudoti tik sertifikuotas ir Europinius techninius liudijimus turinčias sistemas.
Kas, jūsų nuomone, galėtų padaryti įtaką proceso eigai?
Procesą gerokai paspartintų glaudesnis projektuotojų bei sistemų gamintojų ir tiekėjų bendradarbiavimas, nes ilgametę praktinę darbo objektuose praktiką bei specializuotą technologinį išprusimą turintys sistemininkai gali suteikti tinkamos informacijos projektuojant šiltinimo sistemas, ruošiant jų pritaikymą konkretiems objektams, išsiaiškinant jų tikrąsias ypatybes ir panaudojimo galimybes. Nes tik iš pirmo žvilgsnio viskas atrodo labai paprasta, o problemos dažnai kyla dėl detalių. Ir iš praktikos žinau, kad nė vienas projektuotojas neatsisakė glaudaus bendradarbiavimo su sistemos tiekėju, jei toks bendradarbiavimas grįstas kompetencija ir technologinėmis žiniomis.
Išsamus ir tinkamais technologiniais sprendimais paremtas projektas labai palengvina techninės priežiūros atstovų darbą, kartu suformuoja tikslesnes užduotis statybininkams. Tuomet lengviau apskaičiuoti sąmatas, darbo sąnaudas ir medžiagų poreikį prieš pateikiant pasiūlymus ir įvertinant savo galimybes. Daug problemų kyla ir nuo to neretai nukenčia kokybė, kai konkursai laimimi nesusipažinus su objekto specifika ir reikalavimais.
Kokią įtaką šiam vyksmui padarė pastarasis sunkmetis ir kaip manote, kas laukia ateityje?
Pastaruosius kelerius metus statybų bendrovės ėmė mažiau dėmesio skirti darbininkų mokymams, kvalifikacijos kėlimui, techninių klausimų sprendimui objektuose. Tokia praktika buvo gana paplitusi prieš dešimtmetį. Nors tiek statybų bumo metu, tiek ir dabar itin jaučiamas kvalifikuotos darbo jėgos trūkumas. O tinkuojamų šiltinimo sistemų kokybės ir patvarumo užtikrinimas labai priklauso nuo tiesiogiai objekte darbus atliekančio darbininko.
Galima būtų teigti, kad technologinį progresą ir patikimą rezultatą padės užtikrinti didesnis vartotojų išprusimas ir reiklumas, technologijų bei informacijos – ir šiltinimo sistemų projektavimo, ir įrengimo – sklaida, kvalifikuota priežiūra.
UAB „Alkesta“
Naujoji g. 118, LT-62175 Alytus,
2009 m. Žiema