Užutrakio dvaras tarnaus ir menininkų rezidencijoms

Užutrakio dvaro sodybos rekonstrukcijos darbus skubama užbaigti iki kitų metų pradžios. Iš viso jiems skirta apie 17 mln. litų.

Lėšos gaunamosiš valstybės biudžeto ir ES paramos fondų.

Šiuo metu Užutrakio dvaro aplinkoje ir pačiuose rūmuose verda darbai, kuriems labai trukdo dažnos liūtys, nes dabar yra klojamos komunikacijos, kabeliai, vamzdynas.

Taip pat prie centrinio tako intensyviai rekonstruojami buvęs ūkinis pastatas, kuriame įsikurs didelė salė renginiams ir sanitarinės patalpos, tvarkoma centrinė rūmų kiemo dalis– prancūziškieji parteriai ir Galvės ežero krantinės, o sutvarkytuose tvenkiniuose atsikūrė senoji ekosistema– vėl žydi baltosios vandens lelijos, kurių niekas nesodino.

„Stengiamės nedėti didelių pinigų į inžinerines komunikacijas, bet norime, kad pinigai eitų į kultūros paveldo objektus, kurie patys savaime vertingi.

Dabar restauruojama arklidė, šis ūkinis pastatas pritaikomas lankytojams– kieme įrengsime didelius tualetų terminalus, kurių reikia masinių renginių metu, taip pat bus didelė ekspozicijų ir koncertų salė“,– pasakojo parko direktorius.

Nors dabar priešais centrinius rūmus atkuriami prancūziškieji parteriai ir vaizdas atrodo nelabai gražiai, bet čia, pasak G. Abaravičiaus, jau netrukus bus geometriniai gėlynai, takai, rožynai, bus pastatyta paskutinioji iš atkurtų trijų antikinių deivių skulptūrų, o rūmų šone atkuriamas linksmybės dievo Bakcho parteris. Parteriai turi būti sutvarkyti iki rudens, kai bus sodinami rožių kerai.

„Padarysime tai, ką turi Versalis, Peterhofas, Sansusi, Lazenkos ir kiti garsieji Europos parkai. Beje, Užutrakyje garsiojo prancūzų kraštovaizdžio architekto E. Francois Andre sukurtu parku domisi Europos kultūros kelių institutas– jo vadovai, apsilankę trijuose F. Andre sukurtuose parkuose– Užutrakyje, Trakų Vokėje ir Lentvaryje, sakė, kad tai unikalus parkas trijose Baltijos šalyse, vienintelis esantis taip netoli sostinės“,– teigė G. Abaravičius.

Pasak G. Abaravičiaus, pirmajam rekonstrukcijos etapui buvo panaudota apie 7 mln. litų, antrajam– apie 11 mln. litų.

„Ūkio ministerija su mumis vargsta, nes darbai vyksta lėtokai, bet mūsų projektas labai sudėtingas– ėmėmės įvairių veiklų: tvarkome ne vien rūmus, bet ir visą aplinką, parką, o dar pasitaiko ir biurokratinių kliūčių dėl įvairių leidimų“,– vardijo Trakų nacionalinio parko direktorius.

Pasak G. Abaravičiaus, Užutrakio dvaras tarnaus muziejinėms ir kultūrinėms reikmėms, pačiuose rūmuose nebus viešbučio ar restorano– pagal bendrą projektą su lenkais juose turėtų įsikurti menininkų rezidencijos, vykti kultūros renginiai.

„Rūmų antrojo aukšto visos salės jau yra restauruotos, pirmajame aukšte baigiame restauruoti Gobelenų ir Baltąją sales, atkurta visa sienų ir lubų lipdyba, kitiems metams liks restauruoti tik grafo ir kamerdinerio kabinetus bei rūkomąjį.

Tai vienintelis dvaras Lietuvoje, kuriame atkurtas prancūziškasis LiudvikoXVI stilius, laukiame ir barokinių baldų“,– teigė parko direktorius.

Nors dėl dvare vykstančių darbų šią vasarą Užutrakyje nevyksta sekmadienio koncertų ciklas „Užutrakio vakarai“, šiuo metu restauruotose Užutrakio rūmų salėse veikia garsių lietuvių dailininkų– Rūtos Katiliūtės, Algio Griškevičiaus, Vilmanto Marcinkevičiaus, Lino Liandsbergio ir kitų tapytojų darbų paroda.

„Kas yra Užutrakis? Tai vieta, kur galima įvertinti Lietuvos gamtos grožį, istorijos didybę ir žmogaus dvasios nemarumą“,– apibendrino ekskursiją po atgimstantį dvarą G. Abaravičius.
 
yra Kita
Užupio bibliotekos remontas bus pradėtas dar šiemet