„Veikmės“ pasyvūs namai pristatyti LNTPA nariams

Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos (LNTPA) nariams pristatyti „Veikmės" pasyvūs namai, energiškai efektyvių pastatų statybos sprendiniai ir praktinė patirtis statant bei eksploatuojant tokius namus. Pasyvių namų kvartale Vilniuje, prie Gulbino ežero statomi individualūs namai pasižymi unikaliais ir efektyviai statybos sprendimais. Kiekvienas pasyvusis namas yra unikalus, nes kiekvienam jų taikomi atitinkami sprendimai.

Statant vientisą „Veikmės" pasyvių namų kvartalą naudojamasi jau įgyta patirtimi, tobulėjama nuosekliai ir kryptingai. Visose statinio dalyse ir inžinerinėse konstrukcijose taikomi racionalesni sprendimai. Taip pat stengiamasi sumažinti statybos kainą - pirmojo lietuviško pasyvaus namo statyba buvo apie 10 proc. brangesnė nei įprastinio, o naujai pastatytų dviejų „Veikmės" pasyvių namų statyba yra tik 6 proc. brangesnė už įprastinio, tradicinio namo statybą.

Nauji sprendimai

Pirmas įdomus sprendimas statant naujus pasyviuosius namus buvo pritaikytas renkantis pamatų tipą. Viename naujųjų namų sumontuoti plokštieji pamatai. Klojant tokius pamatus išvengiama šiluminių tiltelių susidarymo. Paskaičiuota, kad šio tipo pamatų statybos kaina nėra didesnė už monolitinių, tačiau jų statyba yra spartesnė. Kitas naujas sprendimas - oras į ventiliacijos sistemą patenka ne tiesiai iš lauko, o per 30 metrų ilgio vamzdį, kuris yra paklotas grunte žemiau įšalo zonos. Tokiu būdu žiemos metu tiekiamo oro, dar nepasiekusio rekuperatoriaus, temperatūra natūraliai pakeliama keliais laipsniais. Ši idėja buvo sugalvota ir sėkmingai pritaikyta Vokietijoje. Dėl naujuose namuose panaudotos „Paroc" akmens vata apšiltinto tinkuojamojo fasado sistemos pastato apvalkalas tampa vientisesnis, sandaresnis todėl minimaliai sumažėja šiluminių tiltelių atsiradimo galimybė.

Naujai pastatytų „Veikmės" pasyvių namų langai pagaminti Lietuvos bendrovėje „Megrame" ir atitinka pasyviųjų namų standartą. Languose - 3 dalių stiklo paketai, du iš jų dengti selektyvine danga. Šilumos perdavimo koeficientas Uw = 0,78 (W/m2K). Virš pietinių fasadų langų įrengiami stogeliai arba žaliuzės, kurios riboja į namus vasarą patenkančią saulės energiją ir taip saugo patalpas nuo perkaitimo. Vidaus apdailai panaudotų medžiagų klasė atitinka namo komforto lygį - išklotos ąžuolinės parketlentės, išklijuotos keraminės plytelės, sumontuoti modernūs virtuvės baldai su „Electrolux" buitine technika (buitinių prietaisų energijos klasė A+ ir A++). Palikta galimybė pagal pirkėjo poreikį susikurti dar daugiau patogumo - čia galėtų atsirasti židinys, išskirtinė apšvietimo sistema, protingo namo elementai ir kiti modernūs sprendimai.

Saulės kolektoriai šildo vandenį

Naujuose pasyviuose namuose ant garažo stogo sumontuoti UAB „Sinovada" pateikta austrų gamybos saulės kolektorių sistema, skirta karštam vandeniui ruošti. Į pasyviojo namo sistemas integruotais saulės kolektoriais siekiama dar labiau padidinti individualiųjų namų energinį efektyvumą. Tokia sistema, nenaudodama dujų, vasaros metu visiškai patenkina namo gyventojų karšto vandens poreikį. Kai saulės energijos kiekio nepakanka, karštas vanduo 200 litrų talpos šildytuvuose iki reikiamos temperatūros pašildomas dujiniais katilais.

Naujuose namuose taip pat pritaikyti jau žinomi inžineriniai sprendimai. Kaip ir pirmajame pasyviajame name, naujuose namuose įrengta kombinuota šildymo sistema. UAB „Aereco" vėdinimo sistemos įdiegė aukšto naudingumo, nesusisiekiančių oro srautų rekuperatorius. Rezervinis grindų šildymas, sumontuotas per visą namų perimetrą prie išorės sienų bei tualete ir vonioje, pakelia temperatūrą iki reikiamo lygio. Sanitariniuose mazguose sumontuoti kombinuoti gyvatukai prijungti prie šildymo sistemos (šildymo sezono metu) arba prie elektrinio kaitinimo elemento (vasaros sezono metu).

Pasyviųjų namų privalumai

Pasyvieji namai pasižymi šiluminiu komfortu tiek žiemą, tiek vasarą. Pasyviajame name neteks šalti pėdų ar kęsti skersvėjų, nes energiškai efektyvus namas yra kruopščiai apšiltintas, jo konstrukcijos elementai ir jungtys - sandarios. Naujuose namuose buvo atliktas pasyviesiems namams būtinas oro skverbties matavimas - oro pralaidumo koeficientas yra 0,5 h-1, o tai žymiai aukštesnis rodiklis už norminį.

Veikmės pastatyto pirmojo lietuviško pasyvaus vienbučio būsto šildymui per metus pakanka apie 15 kW/kv. m, tai yra net 4-5 kartus mažiau už tradicinių naujos statybos būstų energinį poreikį. Šiuo metu šis namas stebimas. Statybinės fizikos specialistai periodiškai fiksuoja pirmojo pasyviojo namo charakteristikas, seka jo energijos sąnaudas. Artimiausiu metu jau bus galima tiksliai įvardyti, kokios yra realios, faktinės šio namo energinės sąnaudos. Tokiuose namuose geresnės kokybės vidaus oras: grynas oras tiekiamas nuolatos, jis filtruojamas, todėl maksimaliai sumažėja neigiamas išorės poveikis. Juose bus mažiau triukšmo, nes storesnės ir gerai apšiltintos atitvarų konstrukcijos geriau apsaugo nuo išorės triukšmo - dėl to kambariuose bus tyliau.

Daugiau informacijos:
Bendrovės „Veikmė" direktorius Eugenijus Zaremba
Tel. +370 5 234 1405
yra Kita
„Veikmė“ sieks suburti bankus ir butų pirkėjus į vieną vietą