Vietoje oro uosto – kalnas

Architektas Normanas Fosteris senąjį Berlyno oro uostą „Berlin Tempelhof“ yra pavadinęs „visų oro uostų motina“. Šiandien „Tempelhof“ laukia savo likimo, o jo siūlomais reinkarnacijos variantais sudėtinga nesistebėti. Pasiūlymai kaip niekada spalvingi: nuo seksualinės industrijos „monstro“ iki dirbtinių Alpių viduryje miesto.

Šis oro uostas garsėja kaip svarbių istorinių įvykių arena, jis laikomas daugelio XX a. procesų simboliu: į dvi dalis padalinto Berlyno, „Geležinės uždangos“ ir pan. Trečiajame XX a. dešimtmetyje oro uostas buvo perstatytas ir kurį laiką buvo tapęs pačiu didžiausiu pastatu pasaulyje, todėl nenuostabu, kad daugeliui miesto gyventojų jis sukelia stiprius jausmus. Būtent gyventojai ir bandė sustabdyti griovimo darbus, tačiau nepajėgė surinkti reikiamo kiekio miestiečių balsų, tad senasis oro uostas vis tik buvo uždarytas.

Vis dar neapsisprendžiama dėl legendinės vietos rekonstrukcijos projekto. Siūlomi įvairiausi parkai, sporto kompleksai bei gyvenamieji kvartalai, tačiau pastarieji atrodo ganėtinai banalūs jei atkreiptume dėmesį į sulaukusius daugiausiai atgarsių.
Labiausiai šokiruojantis pasiūlymas – paversti šią vietą didžiuliu „Raudonųjų žibintų“ kvartalu. Tokį projektą įgyvendinti siūlo „Columbia Strip“. Tačiau net didžiausi šio projekto kritikai pripažįsta, jog toks „akibrokštas“ gali tapti ganėtinai pelningu.

Tačiau net ir toks pasiūlymas atrodo ganėtinai kuklus lyginant jį su Berlyno architekto Jakobo Tigreso projektu: pastarasis „Tempelhof“ vietoje siūlo įkurdinti kilometro aukščio kalną. Jo manymu, paprastiems „variantams“, tokiems kaip gyvenamieji kompleksai, vietos atsiras ir kitur, o tokioje svarbioje istorinėje vietoje būtina įkurdinti kažką ypatingo. Architektas neslėpdamas savo projektą vadina provokacija, o ne konstruktyviu pasiūlymu ir „net yra linkęs sutikti, kad kalną „išstumtų“ koks nors kitas, labiau naudingas projektas, tačiau ne mažiau efektingas“.

Tačiau iki šiol nieko panašaus nėra pasiūlyta. „Tegu turistai skuba nusifotografuoti prie kalno, kurio kol kas nėra, t. y. kalno „kuris greitai išdygs“. Ši vieta per daug vertinga, kad paaukoti ją daugiabučiams namams, – įsitikinęs J. Tigresas
Jei rankų darbo kalnas visgi būtų pastatytas, jis dominuotų Berlyno fone ir būtų matomas už daugelio kilometrų.

yra Kita
Vietoje automobilių