Kaip rodo pastarųjų dienų oro stebėjimų Lietuvoje duomenys, nėra pagrindo teigti, pasak Aplinkos ministerijos Aplinkos apsaugos agentūros Oro kokybės vertinimo skyriaus vedėjo Donato Perkausko, kad oro užterštumas didėja dėl vulkaninių pelenų, patekusių į atmosferą išsiveržus ugnikalniui Islandijoje, įtakos. Smulkiųjų kietųjų dalelių koncentracija šalies miestuose neviršijo ribinės vertės.
Oro užterštumui smulkiosiomis kietosiomis dalelėmis padidėti kai kuriuose miestuose daugiausia įtakos galėjo turėti lokalūs taršos šaltiniai: individualių namų šildymas, automobilių išmetami teršalai, keliamos dulkės nuo gatvių, pramonės ir energetikos įmonių tarša. Dėl silpno vėjo teršalai neišsisklaido ir kaupiasi pažemio sluoksnyje. Kiekvieną balandį, kai nusistovi ramūs be kritulių orai, šalies miestų ore, Donato Perkausko žodžiais, būna panaši kaip ir dabar smulkiųjų kietųjų dalelių koncentracija.
Įvairių tyrimo centrų, kurie stebi vulkaninių pelenų pernašas ir prognozuoja sklaidą, duomenimis, jų debesys virš Europos sklinda aukštesniuose atmosferos sluoksniuose ir oro užterštumui pažemio sluoksnyje įtakos kol kas neturi. Suomijos meteorologijos instituto atliktais skaičiavimais, vulkaninių pelenų įtaka oro kokybei prie žemės paviršiaus Lietuvoje per artimiausias 48 valandas bus labai menka. Tai patvirtina ir kitų tyrimo centrų Europoje ir JAV pateikiami skaičiavimai.
Aplinkos ministerijos informacija
Tel. (5) 266 3660