Rugsėjo 16 d., Vyriausybė patvirtino gerokai atnaujintą Nacionalinę darnaus vystymosi strategiją. Ją mūsų šalis, kaip ir kitos ES valstybės, ėmėsi tobulinti, atnaujinus ES darnaus vystymosi strategiją. Naujasis dokumentas numato Lietuvos darnaus vystymosi prioritetus, principus, tikslus ir uždavinius, nustato šalies vystymosi stiprybes, silpnybes, galimybes ir grėsmes, nusako valstybės misiją, pateikia atnaujintą nacionalinių darnaus vystymosi rodiklių sąrašą su nurodytomis atsakingomis institucijomis.
Atnaujintoji strategija, kaip sakė Aplinkos ministerijos Strateginio planavimo skyriaus vyr. specialistas Evaldas Vėbra, yra gana optimistinė. Pagrindinis Lietuvos darnaus vystymosi siekis, neatsižvelgiant į užsitęsusią pasaulinę ekonomikos krizę, išlieka tas pats - pagal ekonominio ir socialinio vystymosi, išteklių naudojimo efektyvumo rodiklius iki 2020 m. pasiekti 2003 m. ES valstybių vidurkį, pagal aplinkos taršos rodiklius - neviršyti ES leistinų normatyvų, laikytis tarptautinių konvencijų, ribojančių aplinkos taršą ir poveikį pasaulio klimatui, reikalavimų. Tai pasiekti galima tik diegiant naujausias, aplinkai palankesnes technologijas. Mokslo pažangai, žinioms šioje strategijoje skiriama ypač daug dėmesio.
Vienas iš Lietuvos darnaus vystymosi prioritetų - modernizuoti senus daugiabučius namus ir gerokai sumažinti šiluminės energijos sąnaudas būsto sektoriuje. Kadangi tokių namų šiluminės savybės yra labai prastos, o šilumos tiekimo infrastruktūra pasenusi, energijos naudojimo būsto reikmėms efektyvumas mūsų šalyje yra apie 1,8 karto mažesnis negu daugelyje ES valstybių. Modernizuodama daugiabučius ir mažindama energijos sąnaudas jiems šildyti, Lietuva prisidės prie visuotinių pastangų švelninti klimato kaitą. Tuo tikslu taip pat bus siekiama naudoti kuo daugiau atsinaujinančių ir išgaunamų iš atliekų energijos išteklių.
Daug dėmesio atnaujintoje strategijoje skiriama šalies energetiniam saugumui užtikrinti. Lietuvos aukštosios įtampos elektros tinklus numatoma sujungti su Skandinavijos šalių ir Lenkijos tinklais, pastatyti ES saugumo reikalavimus atitinkančią naują atominę elektrinę.
Strategijai įgyvendinti Vyriausybė patvirtino konkretų priemonių planą. Jame nurodyti vykdytojai ir kiekvienos priemonės įvykdymo terminas. Pavasarį, gegužės mėnesį, aplinkos ministras sudarė naują ekspertų grupę, kuriai pavesta vertinti šios strategijos įgyvendinimo eigą ir rengti rekomendacijas. Jai vadovauja Vytauto Didžiojo universiteto Aplinkotyros katedros vedėjas prof. Romualdas Juknys.
Vyriausybės patvirtinta Nacionalinė darnaus vystymosi strategija (2009 m. projektas) ir konkretus priemonių planas (2009 m. projektas) :
http://www.am.lt/VI/index.php#a/8084