Atominės elektrinės blokas kainuos 3–5 mlrd. eurų

Naujos atominės elektrinės statybos Lietuvoje gali kainuoti 3–5 mlrd. eurų, pranešta trečiadienį.

Pasak projekto vadovo Šarūno Vasiliausko, strateginiu investuotoju gali tapti stambi energetikos įmonė. Esą projektu domisi Vokietijos ir Prancūzijos energetikos kompanijos. Energetikos ministras Arvydas Sekmokas teigia, kad sutartis su strateginiu investuotoju galėtų būti pasirašyta kitų metų pirmoje pusėje.

„Strateginis investuotojas turėtų galvoti apiekontrolinį akcijų paketą“, – trečiadienį teigė ministras.

Tarptautinio konsorciumo ekspertų pateiktose išvadose teigiama, kad nepaisant didelės naujos atominės elektrinės kainos projektas yra komerciškai patrauklus ir įgyvendinamas iki 2018 metų.

Iki šių metų gruodžio mėn. tikimasi suformuoti Lietuvos derybines pozicijas bei paskelbti strateginių investuotojų konkursą. Kitų metų pradžioje energetikos ministras viliasi pasirašyti sutartį su investuotoju.

Pasak energetikos ministro, pastačius naują atominę elektrinę, elektros kaina galėtų siekti 7–8 ct/kWh.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė trečiadienį teigė neabejojanti,jog Lietuvoje yra tikslinga statyti naują atominę elektrinę.

Anksčiau tvirtinusi, jog pirma reikia sulaukti ekspertų išvadų, ar yra tikslinga Lietuvai turėti savo atominę elektrinę, dabar valstybės vadovė jau neabejoja ir tvirtina, kad jėgainė šaliai reikalinga.

„Tačiau reikia pagalvoti, kaip statyti, kas ją statys, kas ją valdys“,– D. Grybauskaitės poziciją išsakė šalies vadovės atstovas.

Apie planus statyti atomines jėgaines jau yra paskelbusios Baltarusija ir Rusija, kuri ketina atidaryti atominę elektrinę Kaliningrado srityje, tačiau, Prezidentės nuomone, rinkos užteks visoms.

„Šioje rinkoje gali būti daug atominių elektrinių. Rinka ir (elektros energijos– ELTA) poreikis artimiausiais dešimtmečiais tik augs. Kiek elektrinių bebūtų, visos gali turėti savo rinkas“,– valstybės vadovę citavo Prezidentės atstovas spaudai.

Pasak L. Balsio, Prezidentė ir Užsienio reikalų komiteto nariai sutarė, jog yra būtina sukurti veikiančią elektros energijos rinką, kurioje veiktų įvairesni tiekėjai.

„Tokiu būdu atsirastų tikroji nepriklausomybė energetikos srityje, nes, kaip sako Prezidentė, energetika tai nėra ekonomika, tai yra geopolitika“,– teigė L. Balsys.
 
yra Kita
Atokiose sodybose elektros lemputės įsižiebia pirmą kartą