Guminės trinkelės –alternatyva ir būtinybė

Guminės trinkelės – alternatyva ir būtinybė

Mažoji architektūra šiandien susilaukia vis daugiau dėmesio. Tai galioja ne vien prabangiems kvartalams bei parodiniams miestų skverams, bet ir gyvenamųjų namų šešėlyje įrengiamoms vaikų žaidimų bei sporto aikštelėms. Investuojantieji į tokią įrangą turėtų nepamiršti, kad aikštelės turi būti įrengiamos pagal gamintojų instrukcijas ir galiojančius reikalavimus. Antraip ne tik įrangos eksploatavimo laikas sutrumpės, bet gali kilti ir pavojus vaikų sveikatai. Vienas svarbiausių aspektų įrengiant žaidimų ir sporto aikšteles – kokybiška ir saugi danga. Paskutinį žodį šioje srityje taria guminė danga.

Laikas keisti požiūrį

Iki šiol Lietuvoje labiausiai paplitusios žaidimų ir sporto aikštelių dangos buvo smėlis, žvyras, mulčias ar drožlės. Nors tokią dangą prižiūrėti gana nesudėtinga, ilgainiui ji išsinešioja, todėl ją tenka atnaujinti net tris kartus per metus. Be to, nereikėtų pamiršti, kad iš tokios aikštelės į namų aplinką patenka purvo. Pasak specialistų, ateityje visų šių problemų turėtų nelikti, nes dėl griežtėjančių Europos Sąjungos (ES) saugumo reikalavimų, kurių privaloma paisyti ir Lietuvoje, gerokai praktiškesnės guminės dangos išstums tradicinį smėlį ir žvyrą.
 
Tiesą sakant, jau šiandien ES nustatytuose griežtuose standartuose (LST EN 1176) reikalaujama, kad vaikų žaidimų ir sporto aikštelėse būtų taikoma būtent ši guminė danga, suminkštinanti smūgį kritimo atveju. Pasak UAB „Metaloidas“ specialistų, guminė danga praktiškesnė, jos priežiūra paprasta, nereikia atnaujinti, o susidėvi ji per 10 metų. „Guminės lauko žaidimo aikštelių dangos Europoje pasirodė prieš dvidešimt metų, o šiandien jos jau tapo standartu. Lietuvoje, kaip ir kitose Europos šalyse, privalo būti taikoma tokia guminė danga. Beje, valstybės užsakymu įrengiamose žaidimų ir sporto aikštelėse išimtinai taikoma būtent guminė danga, tačiau privatūs mūsų šalies užsakovai vis dar delsia. Mūsų įmonė jau antrus metus Lietuvos ir užsienio šalių rinkoms siūlo gumines trinkeles. Drąsiai galime teigti, kad poreikis laipsniškai auga, tačiau Lietuvoje daug lėčiau nei, pavyzdžiui, kaimynėje Latvijoje, kur beveik nė vieno naujo gyvenamojo kvartalo žaidimų aikštelių neįrengsi be guminės dangos. Latvijoje esame užėmę itin tvirtas pozicijas, Lietuvoje taip pat esame lyderiai, tačiau savoje rinkoje kol kas parduodame vos 30 proc. produkcijos. Iš dalies tai galima pateisinti ir naujovių baime bei informacijos stoka“, – teigė UAB „Metaloidas“ vadybininkas Saulius Sėjūnas.

Naudotų padangų reinkarnacija

Skaičiuojama, kad per metus Lietuvoje susidaro iki 24 tūkst. tonų naudotų padangų. Perdirbus dvi vilkiko padangas, galima pagaminti guminę trinkelę, o perdirbus tūkstantį – įrengti maždaug 500 kv. m vaikų žaidimų aikštelės dangą. UAB „Metaloidas“ vienintelė Baltijos šalyse specializuojasi šioje naujoje gumos granulių panaudojimo srityje – gamina gumines trinkeles.
 
Naudotos lengvųjų automobilių, sunkvežimių ir traktorių padangos mechaniškai perdirbamos į antrines žaliavas, pavyzdžiui, gumos miltus (0,1–6 mm skersmens granules). Jie puikiai tinka sporto stadionams, dirbtinei žolei ir įvairiems kitiems guminiams gaminiams gaminti. Perdirbant naudotas padangas iš jų pašalinamos metalinės ir tekstilės sudedamosios dalys, lieka tik gryna guma. Vėliau į šią perdirbtą gumą (apie 90 proc.) įmaišius poliuretano ir dažų mišinio gaminamos guminės trinkelės. Tokių trinkelių pranašumai, palyginti su tradicinėmis betono trinkelėmis, akivaizdūs: jos atsparios temperatūros svyravimams, estetiškos (didelė spalvų gama), apsaugo nuo pavojingų kritimų, neslidžios, efektyviai sugeria garsą tiek viduje, tiek išorėje, elastingos – puikiai tinka bėgimo takams, neslegia grunto, todėl laikui bėgant neįdumba. Be to, jas lengva sumontuoti, tam nereikia daug laiko ir pastangų.
 
Naudotoms padangoms surinkti UAB „Metaloidas“ savo teritorijoje pagal naujausius ES reikalavimus įrengė naudotų padangų surinkimo aikštelę. Šiandien perdirbimo įmonės teritorijoje saugojama iki 580 tonų ne tik Lietuvoje, bet ir Latvijoje surinktų panaudotų padangų. Per metus įmonei priklausančiose dviejose gamybos linijose perdirbama iki 11 tūkst. tonų naudotų padangų ir pagaminama apie 6 tūkst. tonų gumos miltų, 3 tūkst. tonų – metalo laužo, 2 tūkst. tonų – tekstilinio kordo frakcijos.
 
Pasak „Metaloidas“ specialistų, šiuo metu bendrovės gamykloje pagaminama 40 tūkst. kv. m dangos per metus ir visa produkcija realizuojama. Lietuvos rinkoje įmonės gaminiai sudaro net apie 80 proc. visų parduodamų guminių trinkelių: „Mūsų produkcija patraukli dėl optimalaus kainos ir kokybės santykio. Esame gamintojai, todėl, kitaip nei daugelis tų, kurie gumines dangas gabena iš užsienio, galime pasiūlyti net 30 proc. žemesnę kainą, o kokybė niekuo nenusileidžia kitiems kokybiškos produkcijos gamintojams. Na, ir, aišku, gerokai lenkiame iš Kinijos bei Malaizijos atgabenamus pigesnius gaminius“, – įmonės darbus pristatė S. Sėjūnas.
 
Pritaikymo galimybės ir nesudėtingas montavimas Guminių trinkelių pritaikymo galimybės itin didelės: vaikų žaidimo ir sporto aikštelėms, teniso aikštynams, bėgimo takams, lauko teritorijoms, kiemų dangai, jos klojamos šalia lauko baseinų ir pirčių. Tokia danga minkšta ir šilta, todėl ją populiaru naudoti šaudyklose, žirgynuose, fermose ir daugelyje kitų panašių objektų. Visuose šiuose objektuose, neatsižvelgiant į jų paskirtį, naudojama tos pačios sudėties danga, skiriasi tik jos storis. Kokio storio dangą pasirinkti, nurodo LST EN 1176 standartas. Pavyzdžiui, kai vaikų žaidimų aikštelėje ruošiamasi įrengti aukštas lipynes (3 m aukščio ir didesnes), būtina taikyti 9–8 cm storio guminių trinkelių dangą, ir atvirkščiai – jei lipynės nedidukės, užtenka 3–4 cm storio dangos. Tik laikantis šių normų galima tikėtis, kad bus sumažinta traumų galimybė.
 
UAB „Metaloidas“ siūlo skirtingo dydžio ir storio guminių trinkelių dangas:
 
dydis – 500 × 500 mm; 1 000 × 1 000 mm;
storis – 20–100 mm;
svoris – 20–50 kg;
tankis – 1,1 g/cm³ esant 20 ºC temperatūrai.
 
Prireikus mažesnių guminių trinkelių, jas nesudėtinga supjaustyti.
 
Pasak UAB „Metaloidas“ specialistų, nors statybų tradicijos nusistovėjusios, ilgainiui ši guminių trinkelių danga turėtų tapti vis populiaresnė. Tiesą sakant, jau šiandien matomas akivaizdus ne tik privačių užsakovų, bet ir statybos bendrovių bei architektų susidomėjimas. Beje, kuriant šią dangą buvo atsižvelgta ne tik į funkcinius pranašumus, bet ir į estetinius sprendimus. Guminių trinkelių spalvų paletėje – ne tik populiariausios spalvos (žalia, raudona, pilka, juoda), pagal užsakymą įmonė gali pagaminti bet kokios spalvos gumines trinkeles, o tai suteikia galimybę pritaikyti šią dangą prie bendros architektūrinės koncepcijos.
 
Dar vienas taip pat svarbus guminių trinkelių pranašumas – nesudėtingas ir greitas montavimas. Trinkelės gali būti klojamos dviem būdais: paprasčiausiai klijuojamos prie asfalto, betono, medinės terasos ar kito tvirto pagrindo specialiais klijais arba klojamos ant grunto, paruošus jį taip pat, kaip ir klojant tradicines betonines trinkeles ir suvibruojant jas vibruotuvu. Paklotos guminės trinkelės laidžios vandeniui, puikiai sugeria smūgio jėgą ir garsą. Jungiamųjų guminių plytelių dangos kokybė patvirtinta EN 1177 / BS 7188 sertifikatais.
 
UAB „Metaloidas“
Pakruojo g. 44, Šiauliai,
tel. (8 41) 507 680, faks. (8 41) 507 681, mob. 8 686 81 234,
el. paštas [email protected], svetainė www.metaloidas.lt
2009 m. Vasara
yra Kita
Guggenheimo muziejus uždarys filialą Berlyne