Karštojo cinkavimo technologijos pirmtakai Lietuvoje

Karštojo cinkavimo technologijos pirmtakai Lietuvoje

Didžiausias metalo priešas – korozija. Tad apsaugai nuo jos skiriama itin daug dėmesio, juk rūdys gadina konstrukcijos patvarumą, be to, ir estetiškai ji atrodo nepatraukliai. Gamintojai siūlo įvairius sprendimus, kaip metalo paviršių apsaugoti nuo žalingo aplinkos poveikio. Pats efektyviausias – karštasis cinkavimas.
 
Elektros skirstomųjų įrenginių ir metalinių konstrukcijų gamintoja bendrovė „Elga“ gali didžiuotis, kad buvo pirmoji įmonė Lietuvoje, savo klientams pasiūliusi karštojo cinkavimo paslaugas. Ilgametė patirtis ir profesionalūs specialistai leidžia užtikrinti itin aukštą teikiamų paslaugų lygį ir išskirtinę produktų kokybę. Šiuo metu bendrovė turi du karštojo cinkavimo cechus – Šiauliuose ir Ukmergėje. Įvertinusi tai, kad cinkavimas apsaugo metalą nuo aplinkos poveikio ir užtikrina jo patvarumą, bendrovė visus savo siūlomus metalo gaminius apdirba karštuoju cinku. Taip pat teikia cinkavimo paslaugas, t. y. jeigu užsakovas pageidauja, galima cinku apdirbti ir jo atgabentą metalo gaminį – nuo statybinių sijų iki metalinių meno dirbinių. Cinkavimo procedūros atliekamos pagal ISO 1461 standarto reikalavimus. Bendrovė taip pat yra įdiegusi ir kokybės vadybos ISO 9001 bei aplinkos apsaugos vadybos ISO 14001 standartus.
 
Karštojo cinkavimo procedūra atliekama metalo gaminį panardinant į išlydyto cinko vonią, kurios temperatūra siekia net 450–460 ºC. Vykstant cheminėms reakcijoms tarp cinko ir geležies, gaminio išorėje susidaro cinko danga, o vidiniame sluoksnyje – cinko ir geležies lydinys. Tačiau prieš panardinant metalą į cinko vonią jis specialiai tam paruošiamas: pašalinami riebalai, apdirbama rūgštimi ir kt. Visa karštojo cinkavimo procedūra užtrunka gana neilgai – iki dviejų valandų.
 
Karštai cinkuotų metalo gaminių nereikia papildomai dažyti ar kitaip apdirbti. Tai savininkui padeda sutaupyti ir eksploatacines išlaidas. Pavyzdžiui, jei metalo paviršius nudažomas, po kelerių metų, norint atgauti pirminį gaminio vaizdą, darbus reikės atlikti iš naujo. Karštai cinkuotas metalo gaminys po ką tik atliktos cinkavimo procedūros būna itin blizgus, o sąveikaudamas su oru įgauna tamsesnį pilką atspalvį, tačiau jo estetinė išvaizda nenukenčia, kaip nutinka atsilupus dažams.
 
Kitas svarbus pranašumas – gaminio patvarumas. Cinkuotas metalinis elementas, atsižvelgiant į aplinką, kurioje būna, vidutiniškai gali būti eksploatuojamas 20 metų. Aplinkos poveikis dažniausiai būna gana intensyvus – temperatūros pokyčiai, lietus, saulė ir pan. Karštai cinkuoto metalo gaminiai dažniausiai naudojami lauke. Kadangi cinko danga atspari mechaniniams pažeidimams, paruoštus gaminius nesunku transportuoti, montuojant išvengiama pažeidimų, taip pat apsisaugoma nuo vandalų išpuolių.
 
Nesuderinamų dalykų derinimas – tikras iššūkis bet kokiam kūrėjui – architektui ar dizaineriui. Juk kontrastai tik dar labiau paryškina atskiras detales, suteikia statiniui išskirtinumo ir virsta originaliais puošybos elementais. Ne be reikalo metalo gaminiai taip dažnai naudojami šiuolaikinėje architektūroje – juk jie sugeba puikiai atsverti skaidrią ir lengvą stiklinę konstrukciją ar suteikti modernumo jaukiam mediniam namui.
 
Cinkuotus metalo gaminius galima lengvai sujungti naudojant plokšteles su varžtais. Taigi standartines metalines konstrukcijas galima dekoruoti individualiai sukurtais metalo gaminiais, nebijant, kad vienas ar kitas elementas susidėvės greičiau. Pavyzdžiui, paprastą metalinę tvorą galima puošti dirbiniais iš metalo, taip standartinės išvaizdos objektui suteikiant žaismingumo bei originalumo prieskonį.
 
UAB „Elga“
Pramonės g. 12, LT-78150 Šiauliai,
tel. (8 41) 594 710, faks. (8 41) 594 725,
el. paštas [email protected], svetainė www.elga.lt
2009 m. Vasara 
 
yra Kita
Karlovi Varų kurorte – užsieniečių iš Rytų invazija