Naujoji šildymo sistema – nuo nuosavo namo iki terariumo
Žodis „caleo“ lotyniškai reiškia „šildyti, būti šiltam“. Tačiau nuo 2007 m., kai Europos Sąjungos šalyse buvo įregistruota šildymo sistema „Caleo“, ne vienam lotynų kalbos žodis ėmė asocijuotis su technologija, leidžiančia šildyti namus infraraudonaisiais spinduliais. Pietų Korėjos įmonėje „Dymsco“ gaminama šildymo sistema skaičiuoja jau ne vieną dešimtmetį, ji itin populiari ne tik pačioje Pietų Korėjoje, bet ir Japonijoje. 2008 m. „Caleo“ pasirodė ir Lietuvoje. Nors praėjo dar ne itin daug laiko, tačiau galima teigti, kad šis produktas ir jo teikiamos galimybės lūkesčius pateisino. Oficiali „Caleo“ atstovė Lietuvoje UAB „Junaja“ pasakoja apie šį metodą ir jo pritaikymo galimybes.
Kuo ypatinga šildymo sistema „Caleo“?
Sistema „Caleo“ išsiskiria labai įvairiu pritaikymu: ją galima naudoti kaip pagrindinį šildymo būdą, o prireikus ji nesunkiai derinama su kitomis sistemomis. Iš poliesterio plėvelės, vario juostos ir sidabro anglies pastos susidedanti sistema „Caleo“ neturi elektromagnetinio lauko, nesukuria oro ir dulkių judėjimo patalpose. Plėvelėje esanti sidabro pasta ir varis veikia kaip laidininkai. Jais energija pasiekia anglies pastą, tokios reakcijos metu susidaro tolimieji ilgieji infraraudonieji spinduliai, sušildantys kelyje pasitaikiusias kliūtis. Patiesus plėvelę ant žemės ir ją uždengus pasirinkta (tai gali būti bet kokio tipo danga, plėvelės nerekomenduojama naudoti tik kartu su medžio masyvu) danga, sušildo patalpoje esančius kūnus, o ne orą. Vėliau spinduliai pasiekia žmogų ir tuomet šiluma išspinduliuojama į orą.
Taikant tradicines šildymo sistemas, šiluma patalpoje sklinda iš apačios į viršų, tai vyksta dėl to, kad šiltas oras yra lengvesnis už šaltą, jis greičiau kyla į viršų, o šaltas lieka apačioje (t. y. sluoksniuojasi), patalpa šyla netolygiai, patiriama nemažų šilumos nuostolių. Spindulinis šildymas įšildo patalpą vienodai, t. y. infraraudonųjų spindulių skleidžiama šiluma tolygiai pasiskirsto po visą patalpą ir mažina grindų bei lubų temperatūrų skirtumą. Ši šildymo rūšis gali gerokai sumažinti šildymo kainą (net iki 20–30 proc.), nes visa šilumos energija nukreipiama tiesiai į tikslą – gyvenamąją erdvę, o ne į oro šildymą palei sienas. Šildymas infraraudonaisiais spinduliais veikia tiesiogiai (be tarpinių šilumos nešėjų), todėl net praradus šilumą (dėl atvirų durų ir pan.), oro temperatūra greitai atkuriama, nes šilumą akumuliuoja pastato konstrukcija ir patalpoje esantys daiktai. Be to, šildymo plėvelės „Caleo“ skleidžiamus tolimuosius ilguosius infraraudonuosius spindulius galima palyginti su saulės spinduliais, kurie aktyvuoja vandens molekules ląstelėse ir kraujyje, pagerina kraujo cirkuliaciją, skatina gyvųjų ląstelių augimą ir gerina jų būklę. Dėl šios priežasties ji dažnai naudojama kaip antibakterinė priemonė, patalpose šalinant nemalonius kvapus, palaikant šilumą ir norint užtikrinti kokybišką miegą. Todėl, kitaip nei kiti produktai, kuriantys elektromagnetinius laukus, šildymo plėvelės „Caleo“ naudojamos ir miegamuosiuose kambariuose.
„Caleo“ praktinio naudojimo galimybės
Šildymo plėvelė „Caleo“ padeda ne tik greitai pasiekti norimą rezultatą vasarnamiuose, individualiuose namuose, biuruose, komerciniuose ir pramoniniuose pastatuose ar butuose, sunaudoti iki 30 proc. mažiau elektros energijos, negu jos sunaudojama kitais grindinio šildymo būdais, bet ir tą pačią sistemą naudoti ten, kur kiti sprendimai sunkiai pritaikomi.
Vonios kambaryje rasojantis veidrodis ne vienam sukelia nepatogumų. Kad ir kaip gerai būtų ventiliuojama patalpa, tačiau dėl didelės drėgmės ir šilumos pokyčio išvengti šios problemos nelengva. Naudojant „Caleo“, išvengti rasojančių veidrodžių itin paprasta: tereikia sujungti šildymo plėvelę su laidais, priklijuoti ją prie sienos, prijungti prie maitinimo elemento (tai galėti būti tiesioginis prijungimas prie kištukiniame lizde esančių elektros laidų). Šitaip prie sienos pritvirtinus sistemą, tvirtinamas veidrodis.
Sniego ir ledo susikaupimo, tykančių traumų pavojaus lipant slidžiais lauko laiptais prie namo taip pat gali padėti išvengti „Caleo“. Nešiojamieji elektriniai laiptų šildymo elementai gali būti montuojami visur, juos galima perkelti iš vienos vietos į kitą. Viršuje esantis guminis pagrindas neleidžia paslysti. Nors montavimas ant laiptų yra sudėtingesnis nei kitur, bet jis ilgalaikis.
Papildomą komforto jausmą būste gali padėti sukurti apšiltintos palangės. Šiluma palangėse neleidžia vandens kondensatui kauptis ant langų ar palangių ir taip gadinti jas. Esant nesandariems langams, užkertamas kelias drėgmei įsiskverbti į palangę ir susidaryti pelėsiui. Šildymo plėvelę „Caleo“, pritvirtintą prie palangės, reikia izoliuoti nuo vandens. Be to, šaltuoju sezonu apšiltintos palangės bus kaip papildomas šilumos šaltinis.
Kitas objektas, kuriame būtu galima panaudoti „Caleo“ šildymo metodą, – terariumai. Pastaruoju metu vis dažniau parduotuvėse akis patraukia egzotiški gyvūnai. Tačiau specialistai ragina prieš įsigyjant neįprastą augintinį pasidomėti juo ir pasistengti maksimaliai užtikrinti tinkamas gyvenimo sąlygas. Egzotinių gyvūnų augintojai turėtų žinoti, kad šaltakraujams gyvūnams būtina šiluma. Šių gyvūnų kūno temperatūra smarkiai svyruoja, nes priklauso nuo aplinkos temperatūros. Šiluma jiems reikalinga ne tik aktyviam gyvenimui, bet ir maistui virškinti. Šildant augintinius lempomis, atsiranda galimybė juos perkaitinti arba net nudeginti. Šildymo plėvelę „Caleo“ užtenka patiesti ant terariumo pagrindo ir prijungti prie temperatūrą reguliuojančios relės (termoreguliatoriaus). Infraraudonieji spinduliai švelniai šildys roplius, gyvates, varliagyvius ir kitus šaltakraujus augintinius, o terariume esantys akmenys ir kiti šilumą išlaikantys elementai leis ilgai išlaikyti natūralią šilumą.
Panašiai kaip ir tolimųjų kraštų gyvūnai, taip ir augalų augintojai žino, kad norint išauginti sveikus augalus jų šaknis reikia laikyti šiltai. Net šaltuose šiltnamiuose augalai gali gerai augti, užtenka pašildyti jų šaknis. Dideliuose šiltnamiuose bei žiemos soduose įrengiamos nepaslankios karšto vandens šildymo sistemos, palaikančios šiltą patalpos temperatūrą, leidžiančią augti augalams. Šildomuosius kilimėlius „Caleo“ galima kilnoti iš vienos vietos į kitą, jų nereikia kasti į žemę, be to, esant dideliems šalčiams jie neužšąla.
Ši šildymo sistema puikiai tinka gėlėms, daržovėms (ypač agurkams, pomidorams) daiginti, pievagrybiams auginti. Itin svarbu tai, kad ją labai nesudėtinga montuot: plėvelė „Caleo“ klojama tiesiai ant tvirto pagrindo, sujungiama ir prijungiama prie maitinimo elemento. Galima naudoti termoreguliatorių, kuriuo nustatoma reikiama temperatūra. Ant viršaus uždėjus apsaugą (tai gali būti įvairi drėgmę izoliuojanti medžiaga, reikalinga, kad šildomoji plėvelė nesusibraižytų ir nesušlaptų), statomi vazonai su daigais.
Greitai pasiekiami geri rezultatai
Šildomoji plėvelė „Caleo“ ne tik padeda greitai pasiekti norimą rezultatą, sunaudoti mažai elektros energijos. Jai nereikia papildomų įrenginių, priežiūros, ją paprasta montuoti.
Tiesiai ant juodgrindžių klijuojamą kilimėlį „Caleo“ galima rinktis skirtingo pločio: 50, 80 ir 100 cm. Juos galima karpyti kas 26 cm. Smūgiams ir vandeniui atspari sistema yra vos 0,275 mm storio. Naudojant sistemą „Caleo“, nereikia padengti viso patalpos ploto, pakanka 50–70 proc. bendro laisvo (baldais neapstatyto) ploto. Kilimėlius galima jungti ir nuosekliai, ir lygiagrečiai. Jeigu srovė kurioje nors juostoje gana stipri, tą juostą reikėtų padalyti ir sujungti lygiagrečiai. Pati plėvelė atspari karščiui ir slėgiui, intensyviai naudojama nesusilanksto ir nesusiraito.
Sėkmingą sistemos pritaikymą liudija vienos vilniečių šeimos pavyzdys. 2008 m. spalio mėn. jie sumanė remontuoti savo prieš dvidešimt metų statyto, elektra šildomo namo priestatą. Anksčiau praktiškai negyvenamoje namo dalyje polistirolu apšiltintos grindys, sienos ir lubos – vata (20 cm), sudėti plastikiniai langai, buvo pasirinkta šildymo sistema „Caleo“. Priestatui, kurio plotas 18 kv. m, pakako 12 kv. m plėvelės pakloto. Tiesiai ant betono patiesta plėvelė buvo uždengta klijuotomis parketlentėmis. Užbaigus darbus, priestate palaikoma nuolatinė temperatūra siekia +22 ºC, o pačios dangos – +26 ºC. Elektros sąnaudos padidėjo nežymiai, šalčiausią žiemą kaina buvo pakilusi iki 60 litų per mėnesį.
•••
Šildymo sistemos „Caleo“ komplektą sudaro energinė plėvelė, elektros laidai, kontaktai, mastika (kontaktų izoliuojamoji medžiaga), montavimo instrukcija lietuvių kalba. Prie komplekto gali būti pridėti šilumos reguliatoriai, padedantys kontroliuoti patalpos arba grindų temperatūrą. Kiekvienas sistemos elementas parenkamas pagal kliento poreikį, o visai sistemai suteikiama 10 metų garantija.
Šildymo sistemas „Caleo“ galima įsigyti pagrindiniuose „Moki veži“ prekybos tinklo centruose, specializuotuose grindų salonuose „Ollo grindys“, statybinių prekių parduotuvėje „Lemora“ (Vilniuje, Savanorių pr. 180), šildymo įranga prekiaujančioje UAB „Rubisolis“ (Kaune, Taikos pr. 141), statybines ir apdailos medžiagas siūlančioje UAB „Litkama“ (Šiauliuose, Metalistų g. 10), UAB „Aukštaitijos statyba ir Ko“ (Panevėžyje, Beržų g. 6A) bei UAB „Junaja“ (Vilniuje, M. Sleževičiaus g. 7).
Oficiali „Caleo“ atstovė Lietuvoje UAB „Junaja“
M. Šleževičiaus g. 7, LT-06326 Vilnius,
2009 m. Žiema