NT plėtotojai norėtų greitesnio PPP proceso ir pilotinių projektų

LNTPA narių susitikime su EIB (European Investment Bank) ir EPEC (European PPP Expertise Centre) atstovais kalbėta apie PPP (Public Private Partnership) galimybes, tendencijas, užsienio šalių patirtį. Finansų ministerijos ir LNTPA organizuotame renginyje, tarptautinių organizacijų atstovai - p.Nicholas Jennett  ir Goetz von Thadden trumpai pristatė naujai įkurtą centrą EPEC, kurio vienas pagrindinių uždavinių - stiprinti organizacinius viešojo sektoriaus subjektų gebėjimus siekiant efektyvaus PPP projektų įgyvendinimo. Minėtas centras, pasak pašnekovų, aktyviai bendradarbiauja su tokiomis tarptautinėmis organizacijomis kaip Europos investicijų bankas, Europos Sąjungos valstybės narėmis bei kandidatėmis ir Europos Komisija.

Užsienio svečiai akcentavo, kad labai svarbu nuo pat pradžių užtikrinti aiškų ir skaidrų PPP projektų procesų valdymą. Tam tikslui centras kaupia įvairių šalių patirtį, gerus ir blogus pavyzdžius, analizuoja juos, teikia rekomendacijas atsakingiems viešojo sektoriaus atstovams, įgalina juos aktyviau ir efektyviau dalyvauti PPP projektuose. Anot centro darbuotojų, EPEC veikla orientuota į PPP projektų kaštų mažinimą ir didesnį projektų srautą bei  abipusią naudą tarp viešojo ir privataus sektorių. 

Tarptautiniai ekspertai jau susitiko su LR Finansų ministerijos, Ūkio ministerijos, Susisiekimo ministerijos atsakingais pareigūnais, verslo atstovais siekiant susipažinti ir surinkti informaciją apie PPP projektų eigą mūsų šalyje, išanalizuoti situaciją ir pateikti rekomendacijas. Pažymėta, kad ekspertinė organizacija  EPEC nėra atsakinga ar įgaliota teikti finansinę paramą, dėl to į verslininkus dominančius klausimus apie PPP finansavimo mechanizmus atsakyti negalėjo.

Susitikime dalyvavę LNTPA nariai EPEC atstovams akcentavo, kad PPP procesai Lietuvoje „juda" labai lėtai, kad trūksta supratimo valdžios institucijose, tebėra aktualus ir atviras klausimas - PPP projektų finansavimo modeliai bei šalių įsipareigojimai. Verslininkai paprašė atkreipti į tai dėmesį rengiant rekomendacijas mūsų šalies atsakingoms institucijoms. NT plėtotojai pažymėjo, kad norėtų greitesnio PPP projektų realizavimo. Todėl, jų manymu, būtina pradėti vadinamus pilotinius projektus, kad būtų suteikta galimybė visoms dalyvaujančioms viešojo ir privataus sektorių pusėms praktiškai išmėginti, koreguoti bei įgyvendinti PPP projektus.

Užsienio ekspertai taip pat pabrėžė, kad EPEC rengia gaires dėl PPP projektų proceso įgyvendinimo, kuriomis galės vadovautis šalys EPEC narės. Atkreiptas dėmesys, kad nėra vieno universalaus modelio, kiekviena šalis turi rasti geriausius ir priimtiniausius sprendimus realizuojant PPP projektus. Ekspertų teigimu, PPP - tai kompromisiniai sprendimai, siekiant efektyvaus viešojo ir privataus sektorių bendradarbiavimo.

"Kokie projektai Lietuvoje bus įgyvendinti priklausys nuo valstybės viešojo ir privataus sektorių partnerystės politikos, prioritetų, atsakomybių, kurių šiandien dar nėra", - susitikimo pabaigoje pažymėjo LNTPA direktorė Dalia Bardauskienė.

LNTPA

yra Kita
NT plėtotojai ne prašo, bet siūlo