Patvirtintas Berčiūnų pilkapyno paveldo apsaugos specialusis planas

Kultūros ministras patvirtino Berčiūnų pilkapyno, esančio Panevėžio rajone, paveldo apsaugos specialųjį planą (teritorijos ir apsaugos zonos ribų planą bei paveldotvarkos projektą). Specialiojo plano rengėjas – VĮ „Lietuvos paminklai“, vykdytojas – Kultūros paveldo departamento Panevėžio teritorinis padalinys.

Berčiūnų pilkapynas patenka į Panevėžio miesto teritoriją, o praplėtus miesto ribas, pagal savivaldybės tarybos patvirtintus bendrojo plano sprendinius greta pilkapyno buvo numatyta vystyti mažaaukščių gyvenamųjų namų statybą. Prasidėjusios nereguliuojamos naujos statybos kėlė grėsmę užgožti pilkapyną kraštovaizdyje bei sunaikinti jo istorinę aplinką. Siekiant išsaugoti unikalius senkapius buvo patvirtintas šio objekto paveldo apsaugos specialusis planas.

Paveldo apsaugos specialiuoju planu buvo nustatyta pilkapyno teritorija bei jos apsaugos zonos ribos, nustatyti paveldosaugos reikalavimai bei numatyta konkrečių tvarkymo priemonių sistema – reglamentuoti žemės darbai, statinių bei įrenginių statyba, statinių aukštis, tūris, užstatymo tankis ir intensyvumas, apželdinimas, želdinių aukštis, tankis, rūšis, transporto srautai ir intensyvumas.

II – V amžiuje įrengtas pilkapynas, dar vadinamas Švedkapiais. Berčiūnų pilkapynas yra vienas žinomiausių senojo geležies amžiaus Žemaitijos ir šiaurės Lietuvos pilkapynų kultūrą reprezentuojančių objektų. 73 pilkapių grupė yra didžiausias išlikęs pilkapynas rytų Žiemgaloje.

XIX-XX a., dėl ūkinės veiklos, vykdomos Berčiūnų apylinkėse buvo sunaikinta ketvirtadalis senųjų pilkapių. Tačiau lyginant su kitais Žemaitijos bei šiaurės Lietuvos pilkapynais šis pilkapynas yra gana gerai išlikęs. Šiandien didžioji dalis pilkapyno yra Berčiūnų miško parke, o jo kaimynystėje įsikūrusi Ateitininkų stovykla, senoji ir naujoji Berčiūnų bažnyčios bei gyvenamieji mažaaukščiai namai.

Specialiajame plane nustatytais sprendiniais bus užtikrintas Berčiūnų pilkapyno ir jo teritorijos išsaugojimas bei nustatyti taikytini paveldosaugos reikalavimai.

Daugiau informacijos:
Arūnas Umbrasas
Panevėžio teritorinio padalinio vedėjas
Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos
Tel. (45) 58 17 80, mob. (8 612) 11743
El. p. [email protected]

yra Kita
Patrauklios būsto kainos skatina rinkos aktyvumą