PVS – gudrių pastato inžinierių karta

PVS – gudrių pastato inžinierių karta

Šiandien sąvoka inžinerinės sistemos aprėpia ne tik patalpų šildymą, vandentiekį, nuotekas ar elektrotechniką, bet ir vėdinimo, oro kondicionavimo, gaisro gesinimo ir apsaugos nuo gaisro sistemas, t. y. kalbėdami apie inžinerines sistemas dažniausiai turime omenyje automatizuotą visų pastato inžinerinių sistemų valdymą. Akivaizdu, kad pastaruoju metu gerokai pažengėme estetinių pastato eksterjero ir interjero sprendimų srityje, tačiau išorinė išvaizda, nederanti su vidiniais „paslėptais“ sprendimais – „gyvąja“ statinio dalimi, netrukus paskelbia pavojaus signalą, nesvarbu, ar kalbama apie energijos švaistymą, ar apie nuvertėjimą.
 
Pastato valdymo sistema (PVS, angl. Building Management System) – naujausiomis technologijomis pagrįsta kontrolės ir informacijos sistema. Ji kompleksiškai valdo ir stebi šildymo, vėdinimo, oro kondicionavimo, ryšių, avarinius ir kitus specializuotus pastato įrenginius, sujungia, optimizuoja ir suderina jų veikimą. Ši sistema leidžia realiuoju laiku valdyti inžinerines pastato sistemas, stebėti ir automatiškai archyvuoti būtiniausią informaciją, siųsti pranešimus apie pastatuose esamų sistemų veikimo pokyčius ir energetinių išteklių naudojimą. PVS kompiuterizuota, visi duomenys saugomi duomenų bazėse, o visi procesai atvaizduojami programinėje įrangoje. PVS – gudrių pastato inžinierių karta Šiandien sąvoka inžinerinės sistemos aprėpia ne tik patalpų šildymą, vandentiekį, nuotekas ar elektrotechniką, bet ir vėdinimo, oro kondicionavimo, gaisro gesinimo ir apsaugos nuo gaisro sistemas, t. y. kalbėdami apie inžinerines sistemas dažniausiai turime omenyje automatizuotą visų pastato inžinerinių sistemų valdymą. Akivaizdu, kad pastaruoju metu gerokai pažengėme estetinių pastato eksterjero ir interjero sprendimų srityje, tačiau išorinė išvaizda, nederanti su vidiniais „paslėptais“ sprendimais – „gyvąja“ statinio dalimi, netrukus paskelbia pavojaus signalą, nesvarbu, ar kalbama apie energijos švaistymą, ar apie nuvertėjimą.

Galimybė racionaliai naudoti energiją

Šildymo, vėdinimo ir oro kondicionavimo sistemos valdymas leidžia nustatyti temperatūrų režimus kiekvienai patalpai atskirai. Tokiomis sąlygomis patalpa šildoma tik tuomet, kai vartotojui to iš tikrųjų reikia: kai patalpa naudojama, joje palaikoma nustatyta temperatūra, kitu atveju įjungiamas energijos sąnaudas mažinantis „budintis“ režimas (palaikoma nuo lauko oro temperatūros priklausanti patalpos temperatūra). Su šildymo, vėdinimo ir oro kondicionavimo sistema galima susieti ir langų kontaktus ar judesio daviklius: atvėrus langą, sistema automatiškai išjungs šildymą (aušinimą) ir vėdinimą toje patalpoje, jei patalpa tuščia, sistema pereis į taupesnį režimą. Taip pat galima (ir reikia) valdyti patalpų apšvietimą, atsižvelgiant į apšviestumą. Tokių priemonių įdiegimas leidžia sutaupyti net iki 30 proc. energijos sąnaudų per metus. O vien netinkamai funkcionuojantys šildymo įrenginiai, palaikantys keliais laipsniais aukštesnę temperatūrą, nei reikia, nepastebėti vos per keletą mėnesių gali sudaryti šimtus tūkstančių litų nuostolių. Tokio pobūdžio problemų išvengiama įdiegus PVS – visi, net mažiausi nuokrypiai matomi kompiuterio monitoriuje ir apie tai tuoj pat informuojami atsakingi asmenys.
 
Pastato eksploatacijos sąnaudos gerokai sumažėja dėl nedidelio personalo skaičiaus. Įdiegus PVS, inžinerines sistemas prižiūrėti ir derinti gali pastatą eksploatuojančios įmonės inžinierius, būdamas savo biure ir naudodamasis ryšio priemonėmis. Toks inžinierius vienu metu gali prižiūrėti kelias dešimtis pastatų, o tiesioginiam kontaktui su pastato įrenginiais užtenka samdyti tik techninio lygio personalą, dirbantį pagal inžinieriaus rekomendacijas.

Užtikrina komfortišką mikroklimatą

PVS preciziškai kontroliuoja visus pastate vykstančius procesus, todėl leidžia užtikrinti komfortišką mikroklimatą. Patalpų komfortui įtakos turi ne tik oro temperatūra, bet ir santykinė oro drėgmė, šviežio oro kiekis ir jo apykaita, CO2 koncentracija, triukšmo lygis, apšvietimas ir kiti parametrai. Tik atsižvelgus į juos ir viską įvertinus, galima tiksliai apibūdinti patalpų mikroklimatą ir tai, ar jis atitinka higienos normas. Minėtus duomenis nuolat stebi PVS, todėl šis sprendimas itin aktualus objektuose, kuriuose keliami ypatingi komforto reikalavimai (medicinos įstaigos, laboratorijos, farmacijos ir aukštųjų technologijų pramonės įstaigų patalpos ir kt.). Itin tikslių mikroklimato sąlygų užtikrinimas lemia labai svarbių tokiose patalpose teikiamų paslaugų, gaminamų produktų ar atliekamų procedūrų kokybę.
 
Kaune įsikūrusi UAB Apšildymo ir ventiliacijos automatizavimo centras, besispecializuojanti inžinerinių sistemų ir jų automatikos projektavimo, gamybos, montavimo bei priežiūros srityje, siūlo kokybiškas paslaugas ir profesionalų konsultacijas. Įmonė yra tiesioginė bendrovių „Kieback & Peter“, „Belimo“, „OJ Electronics“ ir VCP produkcijos importuotoja. Įmonės specialistų siūlomos PVS taikytos tokiuose objektuose kaip „Reval Hotel Lietuva“, Lietuvos valstybinis vaizdo ir garso archyvas, Vilniaus ledo rūmai, „Acme Baltija“ gamykla, prekybos centrai „Maxima“ ir „Hyper Rimi“.

Patrauklus „Kieback & Peter“ pasiūlymas

Įmonės specialistai teigia, kad pirmoji Vilniaus ledo rūmuose įdiegta PVS buvo laikoma naujiena, o šiandien tai tapo kone standartiniu sprendimu. Beje, nemažai tokių sistemų sumontuota ir „ateičiai“, t. y. statant instaliuojama PVS planuojant ją aktyvuoti ateityje. Šios sistemos tobulėja ne taip greitai, kaip programinė įranga, todėl tokie rangovų sprendimai – visiškai racionalūs. „Pavyzdžiui, vieno tipo valdikliai gaminami apie 10–15 metų, todėl šioje srityje pažanga mažesnė ir greita „senatvė“ jiems negresia. O programinė įranga atnaujinama kas keletą mėnesių, nes ji nuolat tobulinama, atsiranda naujų įrenginių, su kuriais ji turi būti suderinta. Pavyzdžiui, „Kieback & Peter“ šioje srityje nuolat darbuojasi net apie du šimtai programuotojų“, – pasakojo Apšildymo ir ventiliacijos automatizavimo centro direktorius Juozas Akelaitis.

Vokiečių įmonės „Kieback & Peter“ gaminamos PVS – tai šiuolaikinės automatizuotos pastato valdymo sistemos, atitinkančios aukščiausius reikalavimus ir pelniusios daugybės klientų pripažinimą visame pasaulyje. Sistema visiškai užtikrina sklandų įvairių pastatų inžinerinių sistemų funkcionavimą, procesų kontrolę ir ypač lengvą bei efektyvų valdymą. „Kieback & Peter“ PVS veika DDC (angl. Direct Digital Control) principu. Tai iš pagrindinio mikroprocesorinio valdiklio ir išplėtimo modulių sudaryta programinio valdymo sistema. Didžioji valdyti skirtos programinės įrangos dalis laikoma ne kompiuteryje, o valdymo sistemos architektūros požiūriu žemesniame lygmenyje – valdikliuose ir išplėtimo moduliuose. Tai leidžia išvengti nenutrūkstamo ryšio būtinybės – nutrūkus ryšiui tarp valdiklių ir kompiuterio, sistema nesutrinka, nes kiekvienas valdiklis toliau sėkmingai atlieka savo funkcijas. Pagrindinis kompiuteris veikia operacinės sistemos QNX pagrindu, o tai užtikrina patikimumą, saugumą (nėra sukurta nei virusų, nei įsilaužimo programų) ir leidžia priimti, apdoroti bei atvaizduoti duomenis realiuoju laiku (kompiuterio monitoriuje). Jis stebi sistemą, saugo kiekvieno procesoriaus programos kopiją, įrašo duomenis apie įrenginių sutrikimus ir formuoja parametrų pokyčių kreives. Konverteriai keičia analoginius jutiklių ir keitiklių signalus į mikroprocesoriui tinkamus skaitmeninius signalus. Jutikliai kalibruojami matematiškai. Pranešimai apie gedimus automatiškai išsiunčiami į įvairias ryšio priemones (mobilųjį telefoną, elektroninį paštą, faksą ir pan.). Suformuotos ir pagrindiniame kompiuteryje įrašytos parametrų pokyčio kreivės palengvina gedimų priežasčių nustatymą. Visa tai sumažina priežiūros specialistų skaičių ir darbo sąnaudas.

Su programa dirbti visiškai nesudėtinga. Kompiuterio monitoriuje pavaizduota visa sisteminių elementų grandinė, kurią valdyti itin nesudėtinga, be to, ši programos dalis išversta į lietuvių kalbą. Programos parametrus galima valdyti internetu ar mobiliuoju telefonu net ir būnant užsienyje.

Vokietijos rinkoje „Kieback & Peter“ užima lyderio pozicijas, tačiau šiuo metu vienu svarbiausių savo uždavinių laiko įsitvirtinimą pasaulinėje PVS rinkoje, todėl savo įrangą siūlo itin patraukliomis kainomis. Lietuvoje šios įmonės gaminių galima įsigyti net keletą kartų mažesnėmis kainomis nei Vokietijoje.

Sistemų diegimą ir priežiūrą geriau patikėti specialistams

PVS montuojamos mokyklų, universitetų, ligoninių, oro uostų, pramoninių kompleksų ir kituose pastatuose. Šių sistemų taikymo galimybės neribotos, tačiau jų montavimą geriau patikėti specialistams. Pasak J. Akelaičio, nors tokias paslaugas Lietuvoje siūlo ne viena dešimtis bendrovių, tačiau turinčių reikiamą patirtį ir iš tiesų galinčių tai atlikti kokybiškai yra vos kelios. Šiandien Apšildymo ir ventiliacijos automatizavimo centre suburti PVS projektavimo, montavimo, paleidimo, derinimo ir priežiūros specialistai, pasitelkdami patirtį ir kokybišką „Kiebeck & Peters“ produkciją, šią sistemą gali įdiegti net sudėtingiausiuose objektuose.
 
UAB Apšildymo ir ventiliacijos automatizavimo centras
Panerių g. 169, LT-48435 Kaunas,
tel. / faks. (8 37) 361 015,
2009 m. Pavasaris
yra Kita
PVM lengvata šildymui – palikti ar naikinti?