Dubajuje atidaromas aukščiausias pasaulyje pastatas

Neseniai klestėjusiame Dubajuje šiandien iškilmingai atidaromas aukščiausias pasaulyje dangoraižis, kuris į naują lygį pakėlė dizaino ir statybos technologijų kartelę bei, kaip tikimasi, padės sustiprinti šio Persijos įlankos emyrato įvaizdį, pašlijusį dėl didelių skolų.
 
Iš dalies valstybei priklausanti nekilnojamojo turto firma "Emaar", kuri pastatė milžinišką smailės pavidalo dangoraižį "Burj Dubai", kol kas nenurodė tikslaus šio statinio aukščio.

Akivaizdžiai norėdama išlaikyti įtampą, kompanija tepranešė, kad įspūdingas betono, plieno ir stiklo bokštas yra aukštesnis nei 800 metrų, todėl gerokai lenkia Taivano sostinėje Taibėjuje stūksantį dangoraižį "Taipei 101", kurio aukštis - 508 metrai.

Dubajaus naująjį dangoraižį suprojektavusios Čikagoje įsikūrusios firmos "Skidmore, Owings and Merrill (SOM) inžinierius Billas Bakeris sakė, kad "Burj Dubai" nustatė naujas statybos ribas.

"Manėme, kad jis bus tik šiek tiek aukštesnis negu ankstesnis aukščiausias dangoraižis "Taipei 101". ("Emaar") nuolat prašė mūsų didesnio aukščio, tačiau nežinojome, kokį aukštį galime pasiekti", - aiškino jis.
 
"Sugebėjome suderinti šį pastatą taip kaip derinamas muzikos instrumentas. Kildami vis aukščiau nustatėme, kad šio proceso metu... galime pasiekti daug didesnį aukštį nei galėjome įsivaizduoti, - pabrėžė inžinierius. - (Statydami) "Burj Dubai" nemažai pasimokėme. Manyčiau, jog lengvai galėtume pastatyti kilometro aukščio (dangoraižį). Optimistiškai vertiname galimybes pasiekti netgi didesnį aukštį".

160 aukštų dangoraižis, kurį statant buvo išlieta 330 tūkst. kubinių metrų betono ir panaudota 31,4 tūkst. tonų plieno, yra matomas iš už 95 kilometrų.

Dangoraižyje "Burj Dubai" įrengti 57 liftai, kuriais gyventojai kils į 1 044 butus, o darbuotojai - į 49 aukštus užimančius biurus. Šiame pastate taip pat veiks viešbutis, kurio interjerą suprojektavo italų dizaineris Giorgio Armani.

SOM architektas Adrianas Smithas sukūrė siaurėjančią spiralinę konstrukciją, kurios skerspjūvis yra trijų spindulių žvaigždės pavidalo. Viršuje ji pereina į vientisą plieno ir stiklo bokštą, kurį vainikuoja milžiniška smailė.

Baigiant bokšto statybą, betonas buvo keliamas į rekordinį 605 metrų aukštį.

SOM vykdantysis partneris ir pagrindinis šio projekto vadybininkas George'as Efstathiou sakė, jog trijų spindulių žvaigždės pavidalo dangoraižis yra labai stabilus.

"Panaudojome tą bazinį planą, taip pat panaudojome islamo geometrines figūras ir smailiaviršūnes arkas. Kylant vertikaliai, šis pavidalas smailėja, siekiant sumažinti vėjo poveikį", - jis sakė AFP.

"Šis pastatas labai tylus. Daugelis audrų (jame) visiškai nejuntamos. Šis pastatas daug tylesnis, negu ankstesni superaukšti pastatai, nors jie yra žemesni", - sakė G.Efstathiou.

Manoma, kad "Burj Dubai", kuris buvo pradėtas statyti 2004 metais, kainavo apie milijardą JAV dolerių.

Šiame projekte dalyvavo Pietų Korėjos bendrovė "Samsung Engineering&Construction", Belgijos statybos įmonių grupė BESIX ir Jungtinių Arabų Emyratų "Arabtec".

Šis dangoraižis tapo 20 mlrd. kainavusio naujo komercinio rajono"Downtown Burj Dubai" pagrindine ašimi. Tame rajone bus įrengta 30 tūkst. butų, taip pat veiks didžiausias pasaulyje prekybos centras "Dubai Mall", kuriame, kaip pranešama, bus 1 200 parduotuvių.

Prieš iškilmingą "Burj Dubai" atidarymą pirmadienį nekilnojamojo turto agentai nurodė, kad to dangoraižio gyvenamųjų apartamentų paklausa labai padidėjo. Vystytojai visus jo butus išpardavė jau prieš kelerius metus.

Per praeitus metus nekilnojamojo turto kainos Dubajuje smuko daugiau nei 50 proc., tačiau agentai sakė AFP, kad naujojo dangoraižio patalpų kaina sumažėjo gerokai mažiau.

"2008 metais nusipirkau butą su vienu miegamuoju 80-ame aukšte už 3 mln. dolerių. Nusmukus kainoms, mano nuostoliai bus milžiniški - bent jau teoriškai", - vienas palestinietis verslininkas sakė AFP.

Šio dangoraižio komercinės patalpos per nekilnojamo turto kainų piką 2008 metais, prieš smogiant pasaulinei recesijai, buvo pardavinėjamos po 4,5-5,5 tūkst. JAV dolerių už kvadratinę pėdą (48,4-59,2 tūkst. dolerių už kvadratinį metrą).

Kai kurie ekspertai mano, kad "Burj Dubai" bus paskutinis iš Dubajų pasaulyje išgarsinusių milžiniškų statybos projektų, tokių kaip 3 kilometrų ilgio palmės pavidalo dirbtinė sala "Palm Jumeirah", kurios projektą įgyvendina sunkų laikotarpį išgyvenanti kompanija "Nakheel".

Dabar jau mažai tikėtina, jog Dubajuje iškils planuotas 1 000 metrų aukščio dangoraižis "Nakheel Tower", Kuveite - aukštesnis nei 1 000 metrų pastatas "Madinat al Hareer" (Šilko miestas), taip pat 1 600 metrų aukščio dangoraižis Džidoje, kuri planavo pastatyti Saudo Arabijos milijardierius princas Alwaleedas bin Talalas.

G.Efstathiou prognozuoja, kad aukštesnis nei "Burj Dubai" dangoraižis gali būti pastatytas ne anksčiau nei po dešimtmečio.

"Burj Dubai" buvo planuojamas visiškai kitokiais laikais, o šių aukštų dangoraižių (statybos) pagrindinė varomoji jėga yra ekonomika", - pabrėžė jis.

"Jeigu pasakytumėte man, kada įvyks permaina ekonomikoje, man būtų lengviau atsakyti, kada gali būti pastatytas kitas toks pastatas. Tačiau žinome, kad projektavimą pradėjus šiandien, pastatas gali iškilti ne anksčiau nei po 7-10 metų", - pridūrė ekspertas.
 
BNS
in Kita
Dubajuje atidarytas aukščiausias pasaulio restoranas