Baigiasi antrieji krizės metai, per kuriuos šalies statybos ir nekilnojamojo turto rinka patyrė ne tik didžiulių praradimų ir bankrotų. 2009-ieji suteikė ir vilties bei galimybių.
Daugiau nei 60 procentų sumažėjo daugelio statybinių medžiagų gamyba. Visoje šalyje liko ištuštėjusios statybvietės, šeimininkų nesulaukiantys nauji daugiabučiai, individualių namų kvartalai. Lietuvą sudrebino ir būstų varžytynės.
„Šalyje – ypač sunki statybos ir nekilnojamojo turto rinkos krizė, mūsų skaičiavimais, lėmusi net trečdalį šių metų bendrojo vidaus produkto (BVP) sumažėjimo“, – konstatuoja SEB banko prezidento patarėjas Gitanas Nausėda.
Jo nuomone, tokio didžiulio nuopuolio galima buvo išvengti, jei laiku (kai kilo ekonomika, augo pajamos, didėjo paskolų portfelis) būtų buvusios panaikintos gyventojų pajamų mokesčio lengvatos būstui ir įvestas nekilnojamojo turto mokestis. Neribotam paskolų skaičiui taikomos mokesčių lengvatos masiškai skatino spekuliacijas būstu ir pūtė nekilnojamojo turto burbulą.
Tačiau, nors ir prognozuodami sunkmetį, tokio jo masto, kainų kritimo nesitikėjo nė vienas nekilnojamojo turto specialistas.
„Remdamiesi gana nuosaikiomis ekonomistų ir bankininkų prognozėmis, skaičiavome, kad pavyks išvengti didelio kainų nuosmukio, neįsivaizdavome, kad sandorių skaičius taip drastiškai sumažės“, – prisipažino nekilnojamojo turto bendrovės „OberHaus“ vertinimo ir rinkotyros skyriaus vadovas Saulius Vagonis.
„OberHaus“ skaičiavimais, nekilnojamojo turto kainos Lietuvoje nuo 2007 metų gruodžio mėnesio, kai jos buvo aukščiausios, sumažėjo daugiau nei 37 procentais.
Estijoje kainos krito daugiau nei 50 proc., Latvijoje – 60-70 procentų.
Pasak S. Vagonio, vienareikšmio atsakymo, kokių rinkos pokyčių galima būtų tikėtis 2010 metais, nėra.
Pardavėjai viliasi, kad sandorių dugnas jau yra pasiektas, kainos gali stabilizuotis, tačiau gali ir dar smukti.
„Ateinančių metų pavasarį, pasibaigus šildymo sezonui, nekilnojamojo turto kainų kritimo dugną, manau, turėtume jau pasiekti. Ilgainiui turėtų atsigauti ir nekilnojamojo turto rinka“, – optimizmo neprarado G. Nausėda.
SEB banko ekspertų nuomone, šalies bendrasis vidaus produktas 2010 metais turėtų padidėti bent vienu procentu.
Jau yra vilčių, kad iš mirties taško kitąmet pajudės ir daugiabučių namų atnaujinimo procesas.
Įstatymai parengti, modelis sukurtas, pinigų yra, tik reikia, kad atnaujinimo nauda patikėtų ir žmonės.
Sunkius metus atlaikę statybininkai, projektuotojai jau kraunasi lagaminus į tolimąją Nigeriją, aktyviai ieško ir kitų naujų rinkų.
Naują viltį statybininkams įžiebė ir Lietuvoje pradėti rengti privataus ir viešojo sektoriaus bendradarbiavimo projektai.
Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos direktorės Dalios Bardauskienės teigimu, jau kitais metais numatoma pradėti įgyvendinti pirmuosius šešis bandomuosius projektus – Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje ketinama statyti naujas mokyklas, darželius, tiesti kelius.
„Svarbiausia nepamiršti, jog krizė – ne tik blogis, bet ir galimybių išvakarės. Ko kas man atrodo, jog mes, lietuviai, krizę suvokiame tik kaip didelį blogį, nesitelkiame ir nesirengiame tinkamai išnaudoti rytdienos galimybių“, – mano architektas Audrys Karalius.