Prieš įvedant visuotinį nekilnojamąjį turto mokestį, reikia atlikti namų darbus

„Prieš planuojant įvesti visuotinį nekilnojamojo turto (NT) mokestį būtina atlikti namų darbus tobulinant dabar galiojančią įstatyminę bazę, kuri yra paini ir neskaidri", - kalbėjo LNTPA Valdybos narys Kęstutis Kristinaitis vakar vykusioje apvalaus stalo diskusijoje, kurią organizavo Lietuvos pramoninkų konfederacija. LNTPA atstovui pritarė ir Lietuvos pramoninkų konfederacijos vadovas Bronislovas Lubys, kuris pažymėjo, kad būtina turėti aiškią įstatymo koncepciją prieš jį įvedant.

Diskusijos pradžioje LPK Ekonomikos ir finansų departamento direktorius Sigitas Besagirskas pristatė apklausos dėl NT mokesčio rezultatus, kurioje dalyvavo konfederacijos nariai, viso 321 bendrovė. Remiantis vidinės apklausos duomenimis 49% respondentų sutiktų su 0,02% mokesčiu nuo turto vertės, 21% - su 0,1%. Už NT mokestį fiziniams asmenims pasisako 42% apklaustųjų, prieš - 58%.

Apklausos rezultatai parodė, kad apklausoje dalyvavusių įmonių atstovai pasisako tik už palyginti nedidelį NT mokestį gyventojams, kuris būtų skaičiuojamas nuo mažiausiai 1 mln. Lt verto turto arba apskritai netaikomas pirmajam būstui; 63% apklaustųjų įmonių pasisako už mokestį, kuris būtų taikomas antrajam būstui; 30% yra už variantą, kai būtų nustatyta minimali turto vertės riba asmeniui ir už ją viršijančią dalį mokamas mokestis; 44% apklaustųjų mano, kad NT mokestis gyventojams turėtų būti taikomas nuo 1 mln. Lt vertę viršijančio turto; 31% pasisako už žemesnę kartelę - 500.000 Lt.

Jei mokesčio baze būtų laikomas būsto plotas, 31% apklaustųjų mano, kad ji turėtų viršyti 200 kv.m, 29% - 100 kv. m. LPK atstovas Sigitas Besagirskas informavo susirinkusius, kad Nacionalinio susitarimo partneriams gegužės 21 d.

Vyriausybėje bus pristatyta visuotinio NT mokesčio įstatymo koncepcija, o Finansų ministerija šiuo metu svarsto kelis galimus NT mokesčio variantus: apmokestinti NT nuo tam tikros vertės, nuo būsto ploto, tenkančio vienam gyventojui, arba apmokestinti tik antrąjį būstą.

Lietuvos statybininkų asociacijos prezidentas Adakras Šeštakauskas diskusiją apie NT visuotinį mokestį pavadino nesavalaike, o pasirinktą laiką kaip blogiausią, kuomet auga bedarbystė, stoja statybos, gamyba. Jis įsitikinęs, kad naujo mokesčio įvedimas pablogintų sąlygas statybininkams ir nekilnojamojo turto plėtotojams.

Lietuvos savivaldybių asociacijos direktoriaus pavaduotojas Rimantas Čapas, kalbėdamas apie NT mokesčio pritaikymą šalies savivaldybėse pažymėjo, kad šis mokestis yra savivaldybių biudžetų pajamų mokestis. Jo nuomone, NT mokestis suteiktų tam tikro stabilumo savivaldybių pajamoms, tačiau surenkamas GPM yra naudingesnis nei NT mokestis. "Normaliomis ekonomikos sąlygomis augant BVP, augant atlyginimams, didėja ir įplaukos iš GPM.

Dėl to šia prasme minėtas mokestis būtų naudingesnis", - kalbėjo savivaldybių asociacijos atstovas. Jis taip pat įžvelgė tam tikras grėsmes dėl mokesčių surinkimo iš GPM ir NT subalansavimo pagal dabar galiojančius savivaldybių biudžetų sudarymo principus ir mano, kad perskirstant lėšas tarp savivaldybių galėtų nukentėti mažosios savivaldybės.

LNTPA Valdybos narys Kęstutis Kristinaitis, dėstydamas asociacijos nuomonę apie visuotinio NT mokesčio įvedimą, sakė pasigendantis konceptualaus valdžios požiūrio į nekilnojamojo turto apskaitą, naudojimą ir įstatyminę bazę.

"Mūsų supratimu, pagrindinis mokesčio tikslas yra užtikrinti, kad valstybėje nekilnojamasis turtas būtų naudojamas efektyviai, disponavimas juo būtų ekonomiškai pagrįstas ir neštų naudą. Lėšos, surinktos iš nekilnojamojo turto mokesčio, patenka į savivaldybių biudžetus. Būtų prasminga, jei jos nebūtų išleidžiamos bet kokiems poreikiams, bet panaudotos miestų ir rajonų infrastruktūrai, darniai plėtrai ir renovacijai", - teigė LNTPA Valdybos narys. Jo manymu, neteisinga būtų šiuo mokesčiu apmokestinti pirmąjį būstą, kurį žmogus deklaruoja kaip savo pagrindinę gyvenamąją vietą.

Jis taip pat pabrėžė, kad neefektyviausiai turtą naudoja valstybės sektorius. „Norint realistiškai kalbėti apie visuotinį NT mokestį, namų darbų yra bent kokiems trejiems metams. Reikėtų suregistruoti nesuregistruotą turtą, valstybei susitvarkyti savo turtą", - diskusijoje sakė LNTPA valdybos narys Kęstutis Kristinaitis. Jo teigimu, dabartiniame NT mokesčio įstatyme numatyta, kad įmonės mokama žemės ir priklausinių mokesčius, šią problemą esą taip pat reikėtų išspręsti.

„Toks mokestis įneša neskaidrumo ir problemų. Todėl pirmiausiai mes siūlome susitvarkyti su esamais šiais dviem mokesčiais ir padaryti vieną mokestį su viena apmokestinimo baze", - kalbėjo jis.

LNTPA

in Kita
Prieš įsigyjant būstą, galima jį „prisijaukinti“