Pristatyta Šiaulių Menų fabriko vizija

Architektas Tadas Černiauskas pristatė Chaimo Frenkelio Menų fabriko galimybių studiją, kurioje numatyta, kad čia turėtų atsirasti viešbutis, restoranas, koncertų, šokių bei repeticijų salės. Taip pat nauja miesto aikštė.

10 tūkst.kv. metrų kultūros

Buvęs šiaulietis T. Černiauskas sakė turėjęs visišką laisvę fantazuoti. Todėl, susipažinęs su istoriniais šaltiniais ir esama situacija, pasiūlė kuo mažiau keisti senuosius Ch. Frenkelio pastatus, o tarybiniais laikais pristatytą pietinį fasadą savo vizijoje „nugriovė“.

Vietoj jo architektas siūlo statyti modernų viešbutį su restoranu, už kurio susiformuotų nauja aikštė komplekso viduje.

Menų fabrike be viešbučio atsirastų koncertų, šokių ir repeticijų salės, meno galerija, kavinės, administraciniai pastatai, požeminės stovėjimo aikštelės.

Pasak T. Černiausko, šios galimybių studijos privalumas tas, kad visos funkcijos gali egzistuoti nepriklausomai viena nuo kitos. Esant reikalui esą galima pastatyti tik viešbutį arba įrengti tik galeriją. Jei atsirastų poreikis koncertų salei, galima įrengti ir ją.

Vietoj administracinių patalpų galima įrengti biurus ar kūrybines dirbtuves.

Paklaustas, kaip išsprendė paminklosaugos problemas, T. Černiauskas sakė labiau linkęs vadovautis ne Lietuvos, o užsienio šalių praktika, kai seni objektai užuot „mirtinai“ saugomi yra prikeliami naujam gyvenimui.

T. Černiauskas sakė sąmatinės objekto vertės neskaičiavęs, tačiau tvirtino, kad projektas nėra „kažkas nerealaus“. „Tai ne Guggenheimas (Ermitažo-Guggenheimo muziejus, planuojamas statyti Vilniuje), medžiagos pigios, konstrukcijos paprastos“,- sakė architektas.

Šiaulių Menų inkubatorius liko už borto

Idėja buvusiame Ch. Frenkelio (vėliau „Elnio“) fabrike kurti Kultūros fabriką ar Menų inkubatorių sklando jau ne vienerius metus.

Šiaulių savivaldybė yra parengusi Menų inkubatoriaus plėtros projektą, pagal kurį viename iš fabriko pastatų numatyta menininkų ir amatininkų verslumo mokykla. Šis projektas pagal „Asistentas-2“ programą buvo pristatytas Ūkio ministerijai.

Spalio viduryje Ūkio ministerija paskelbė planuojamų remti Menų inkubatorių plėtros projektų sąrašą, tačiau Šiaulių Menų inkubatoriaus jame nebuvo.

Aistės Žalevičienės, Šiaulių savivaldybės investicijų ir miesto plėtros skyriaus vedėjos manymu, šiauliečių projektas tikrai nebuvo blogiausias, jei ne vienas iš geriausių. Todėl, anot jos, Šiaulių valdininkai toliau mina Ūkio ministerijos koridorius, mėgindami įrodyti, kad Šiauliams menų inkubatoriaus reikia.

„Mes įsitikinę, kad šiai teritorijai reikia pradinės investicijos“,– sakė A. Žalevičienė. O tada jau esą būtų galima įgyvendinti ir kitus projektus, pavyzdžiui, T. Černiausko pasiūlytąjį.
 
Nijolė Koskienė
„Šiaulių kraštas“
 
in Kita
Pristatyta preliminari Guggenheimo muziejaus galimybių studija