Restauruotas Tytuvėnų bažnyčios ir vienuolyno ansamblio galerijos stogas

Baigti Tytuvėnų Švč. Mergelės Marijos Angelų Karalienės bažnyčios ir bernardinų vienuolyno ansamblio Kelmės r. (Šiaulių vyskupija) galerijos stogo restauravimo darbai. 2007–2009 metais vykdytiems darbams Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos (toliau – Departamentas) skyrė daugiau negu 2 mln. litų. Darbus pagal architektės Rasos Tumpienės parengtą projektą atliko UAB "Pireka".

Šis ansamblis – vienas iš keliolikos kultūros paveldo objektų, kurių tvarkybos darbai vykdomi įgyvendinant Jono Pauliaus II piligrimų kelio kūrimo ir jo objektų pritaikymo piligrimų ir turizmo reikmėms 2007–2013 metų programą, kurią 2007 metais patvirtino Lietuvos Respublikos Vyriausybė. Iš pradžių lėšos šios programos priemonių vykdymui buvo skirtos iš Privatizavimo fondo, o pastaraisiais metais – iš Departamentui skiriamų valstybės biudžeto asignavimų.

XVII a. statyta arkinė galerija–tvora yra Tytuvėnų bažnyčios ir vienuolyno ansamblio sudėtinė dalis, formuojanti priešais bažnyčią uždarą kiemą. Galerijos kampuose yra keturi bokšteliai, vakarinėje dalyje - įėjimo vartai. Arkadose nutapytos ir sulipdytos 39 Kristaus kryžiaus kelio stotys. Restauravimo darbų metu sena stogo čerpių danga buvo pakeista nauja, analogiška buvusiai, suremontuotas karnizo mūras ir tinkas, restauruoti bokštelių ir įėjimo vartų kryžiai, atstatyti sunykę jų elementai, išsaugoti visi geros būklės medinių konstrukcijų ir apdailos elementai.

Pagal parengtą ansamblio stogų restauravimo projektą, darbai turėtų būti tęsiami ir toliau, tačiau, atsižvelgiant į realias finansines galimybes, kitais metais gali tekti atlikti tik dalį numatytų darbų, tad viso ansamblio stogo tvarkybos darbai gali užtrukti.

XVII - XVIII a. pastatytas Tytuvėnų Švč. Mergelės Marijos Angelų Karalienės bažnyčios ir bernardinų vienuolyno ansamblis - vienas įdomiausių ir didžiausių sakralinės architektūros paminklų Lietuvoje. Jį sudaro bažnyčia, šventorius su Kristaus laiptų koplyčia, dviaukščio vienuolyno mūras ir šiam ansambliui priklausantys ūkinės paskirties pastatai. Gana nuošalioje, tačiau vaizdingoje vietoje, tarp ežerų įsikūręs ansamblis, paskutinį kartą restauruotas 1961-1973 m. Beveik nepaliestas gaisrų ir karų jis iki šiol yra laikomas vienu iš įspūdingiausių barokinių ansamblių Lietuvoje ir Šiaurės Rytų Europoje.

Daugiau informacijos:
Indrė Baliulytė
Planavimo ir programų skyriaus vyriausioji specialistė
Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos
Tel. (5) 272 41 02
El. p. [email protected]
in Kita
Restauruotas Palėvenės Šv. Domininko bažnyčios centrinis altorius ir presbiterija