Siekdama užtikrinti efektyvų elektros energijos tiekimą RST vykdo požeminių kabelių tiesimo projektus

Pagal ilgalaikę Rytų skirstomųjų tinklų (RST) bendrovės elektros tinklo vystymo strategiją jau keletą metų renovuojant nusidėvėjusias oro linijas ir vykdant tinklo plėtrą yra tiesiami požeminiai kabeliai. Šiais metais bendrovė planuoja įvykdyti apie 200 projektų, susijusių su kabelinių linijų tiesimu. RST investicijos vykdant šiuos projektus siekia apie 25 mln. litų, didžioji dalis šių lėšų skiriama elektros kabelių tiesimui. Šiemet RST planuoja bendrą kabelinių linijų ilgį padidinti apie 700 kilometrų.

RST Elektros tinklo direktoriaus Virgilijaus Žukausko teigimu, vykdant bendrovės tinklo priežiūros ir plėtros projektus ne tik nuosekliai diegiami modernūs įrenginiai bei jų valdymo sistemos, bet ir tiesiami požeminiai elektros kabeliai. "Pagrindiniai tikslai, kurių siekia bendrovė tiesdama požeminius kabelius, yra kokybiško elektros energijos tiekimo ir gyventojų saugumo užtikrinimas bei tinklo eksploatacijos efektyvumo siekimas", - sako V. Žukauskas.

Pasak V. Žukausko, RST kasmet vykdo po keletą šimtų projektų, susijusių su elektros kabelių tiesimu visuose bendrovės tinklo regionuose. Nuo 2006 metų kasmet vidutiniškai nutiesiama po 600 kilometrų kabelių linijų. Šiuo metu RST teritorijoje kabelių linijos sudaro apie 19 proc. nuo viso elektros tinklo linijų ilgio. Daugiau kaip pusę visų RST požeminių elektros kabelių yra nutiesta Vilniaus regione. Pirmiausia kabelines linijas RST tiesia didžiuosiuose miestuose bei kitose tankiai apgyvendintose vietovėse.

V. Žukausko teigimu, šiemet RST skyrė apie 25 mln. litų senų oro linijų rekonstrukcijoms, keičiant jas į požeminius kabelius bei modernizuojant elektros energijos skirstymo įrenginius. 2010 metais RST planuoja įvykdyti ne mažiau tinklo modernizavimo projektų, susijusių su kabelinių linijų tiesimu įvairiuose bendrovės tinklo regionuose.

Pasak RST Elektros tinklo direktoriaus, dėl gamtos stichijų dažnai pažeidžiamos oro linijos ir sutrikdomas elektros tiekimas vartotojams. Tokiais atvejais kartais gali kilti grėsmė ir gyventojų saugumui. "Šių nepatogumų bei grėsmių būtų galima išvengti vietoj oro linijų naudojant požeminius kabelius", - sako V. Žukauskas.

Jo teigimu, nors požeminių kabelių tiesimo kaštai yra apie 20 proc. didesni, lyginant su oro linijomis, tačiau kabelių priežiūra yra minimali ir kainuoja kur kas mažiau nei oro linijų. Be to, požeminių kabelių eksploatavimo trukmė net du kartus ilgesnė už oro linijų. "Eksploatuojant požeminius elektros kabelius sumažinami elektros energijos nuostoliai tinkluose, sumažėja ir žemės naudojimo apribojimai, išsaugomas kraštovaizdis", - požeminių kabelių privalumus mini V. Žukauskas.

RST Elektros tinklo vadovas primena, kad požeminių kabelių eksploatavimas yra susijęs ir su tam tikrais saugos reikalavimais. "Atliekant žemės kasinėjimo darbus ir pažeidus požeminius elektros kabelius, gali būti susižaloti ar mirtinai traumuoti statybinių įmonių darbuotojai, žemės kasimo darbus atliekantys asmenys", - sako V. Žukauskas. Todėl pasak jo, tam, kad būtų išvengta nelamingų atsitikimų bei elektros energijos tiekimo sutrikimų, būtina laikytis svarbiausių saugos reikalavimų ir iš anksto suderinti žemės kasimo darbus su elektros energiją tiekiančia bendrove", - sako V. Žukauskas.

RST duomenimis, bendras įmonės elektros linijų ilgis šiuo metu sudaro apie 63 684 km – t.y. beveik 1,5 karto daugiau nei siekia Žemės rutulio pusiaujo ilgis. Apie 19 proc. RST linijų sudaro požeminių kabelių linijos.

Apie Rytų skirstomuosius tinklus

AB Rytų skirstomieji tinklai (RST) įkurta 2001 m., šiuo metu įmonė aptarnauja per 759 tūkst. klientų 34,8 tūkst. kv. km Lietuvos teritorijoje: Vilniaus, Panevėžio, Alytaus ir Utenos apskrityse bei dalyje Kauno ir Marijampolės apskričių. RST Utenos regioną sudaro Anykščių, Ignalinos, Molėtų, Švenčionių, Ukmergės, Utenos ir Zarasų rajonai – bendras šio regiono plotas 10,5 tūkst. kv. kilometrų. RST įmonių grupei priklauso antrinės įmonės: UAB "Elektros tinklo paslaugos", UAB "Rytra" ir UAB "Tetas".

Daugiau informacijos:
Edita Sirutienė
Atstovė ryšiams su žinaisklaida
AB Rytų skirstomieji tinklai
Tel. (5) 2512683
[email protected]
in Kita
Sidnėjaus Operos rūmų architektas pagerbtas dūmais